دلار بالاخره کانال عوض کرد/ آخرین قیمت‌ها تا صبح ١۶ بهمن

دلار بالاخره از پس چهار روز نوسان در کانال ٢۴ هزار تومانی ، از این محدوده عبور کرد.

معامله گران در بازار ارز حالت بیش از هر زمانی برای کاهش قیمت‌ها لحظه‌شماری نموده و معاملات خود را طبق این فرضیه تنظیم می‌کنند.

دنیای اقتصاد نیز نوشت: روز چهارشنبه، اسکناس آمریکایی، ۴۲۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و ساعت ۳ بعدازظهر به بهای ۲۳ هزار و ۹۸۰ تومان رسید. به گفته فعالان افت قیمت دلار تحت تاثیر چند اتفاق سیاسی قرار داشت. 

از یکسو، معامله‌گران تصور می‌کردند،‌ با مذاکره مقامات ایرانی و عراقی، گشایشی برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده، ممکن است رخ دهد؛ به گزارش «ایلنا» دیروز دکتر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با دکتر سالم چلبی مدیرعامل بانک تجارت عراق دیدار کرد و روش‌های استفاده از منابع بانک مرکزی در این بانک عراقی مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار گرفت. در کنار این مذاکرات با طرف کره‌ای برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده هم چنان ادامه دارد.  رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس‌جمهور در هفته‌های اخیر عنوان کرده‌اند که با آزادسازی پول‌های بلوکه شده، قیمت دلار می‌تواند به کمتر از ۲۰ هزار تومان نیز برسد.

بازار امیدوار به اتفاقات جدید

وزیر خارجه ایران تصریح کرده است که می‌توان مکانیزمی را برای هماهنگ‌سازی و همزمان کردن اقدامات واشنگتن و تهران برای اجرای کامل تعهدات برجامی به کار گرفت. این بخش از صحبت‌های ظریف مورد استقبال کاهشی‌های بازار ارز قرار گرفت؛ از نگاه آنها صحبت‌های این مقام مسوول به معنای آن است که ایران به شکل عملی آمادگی دارد بار دیگر تعهدات خود را از سر بگیرد، ولی در شرایطی که طرف آمریکایی نیز حاضر به دادن امتیاز شود و تحریم‌ها را لغو کند. آمریکایی‌ها در دوران جدید بارها عنوان کردند به دنبال دیپلماسی هستند. این موضوع موجب شده است که معامله‌گران در بازار ارز داخلی در انتظار بازگشت دو کشور به میز مذاکره باشند، عاملی که باعث می‌شود این دسته درباره خرید ارز احتیاط کنند.

در کنار این روند بازار سهام در روزهای اخیر بار دیگر نزولی شده است. برخی از فعالان ارزی باور دارند که نزول شاخص کل بورس به معنای کاهش انتظارات تورمی است.  از نگاه آنها، بورسی‌ها قیمت دلار را پایین‌تر می‌بینند، در نتیجه به استقبال فروش رفتند. با این حال، گروهی از معامله‌گران باور دارند، نوسان کاهشی دو روز اخیر بورس ربطی به انتظارات معامله‌گران برای افت قیمت دلار نداشته است.

روز گذشته نرخ حواله درهم هم از افت بیشتر قیمت دلار در بازار داخلی حمایت می‌کرد. روز چهارشنبه، حواله درهم به زیر مرز ۶ هزار و ۷۰۰ تومانی رفت و انتظارات بازیگران بازار داخلی را کاهشی کرد. نرخ حواله درهم و قیمت دلار در بازار داخلی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و به طور سنتی کاهش یکی به افت دیگری منجر می‌شود.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه