پیش بینی بورس پس از فوت سردار حجازی

در حالی که شاخص دیروز برای سومین روز پیاپی نزول کرد و رکود معاملات عمیق‌تر شده چشم امید سهام داران به جلسه شورای هماهنگی سران سه قوه است که امروز برگزار می‌شود.

برای پیش بینی بورس امروز –دوشنبه 30 فروردین- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز یکشنبه شاخص کل بورس 9 هزار و 4 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 224 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 901 واحد پائین آمد و در رقم 432 هزار و 458 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 60 واحد افت کرد و به رقم 17 هزار و 820 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 9 نماد رشد قیمت و 333 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 2 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 74 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز یکشنبه در بورس شرکت‌های آلومینیوم ایران (فایرا)، سیمان داراب (ساراب) و  سیمان دشتستان (سدشت) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های صنعتی دوده فام (شصدف)، سنگ آهن گهر زمین (کگهر) و پگاه گیلان (غگیلا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای وپارس (بانک پارسیان)، تاصیکو (سرمایه‌گذاری صدر تامین) و شیران (سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت پلیمر آریا ساسول (آریا)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان) و بیمه اتکایی ایرانیان (اتکای) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز یکشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز دوشنبه است. در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد عرضه 5 هزار و 67 میلیارد تومانی بسته شد که بالاترین رقم در 29 روز کاری گذشته است.

 
 

پیش بینی بورس

افزایش مازاد عرضه

در پایان معاملات یکشنبه 404 نماد صف فروش و تنها 3 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز شنبه 8 درصد کاهش یافت و در رقم 55 میلیارد تومان ایستاد که پائین‌ترین رقم در 19 روز معاملاتی گذشته از 24 اسفند تاکنون است. ارزش صف‌های فروش نیز 5 درصد افزایش یافت و 5 هزار و 122 میلیارد تومان شد که بالاترین رقم در 29 روز کاری گذشته از 10 اسفند به این سو است.

بیشترین تقاضاها

در روز یکشنبه  شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید 39 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و سدشت (سیمان دشتستان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به بنو (بیمه تجارت نو) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 201 میلیارد تومانی داشت. پس از بنو، کویر (فولاد کویر) و خساپا (خودروسازی سایپا)  بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته شاخص‌ بورس برای سومین روز پیاپی نزول کرد و رقم مازاد عرضه به بیشترین سطح در 29 روز کاری گذشته از 10 اسفند تا به امروز رسید. همچنین ارزش معاملات سهام نیز با کاهش 10 درصدی نسبت به روز قبل به رقم هزار و 151 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 16 ماه گذشته است.  در نتیجه رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسیده و نقدشوندگی بورس به شدت کاهش یافته است.

با آن که سازمان بورس با تصمیماتی از جمله افزایش حجم معاملات در محاسبه گره معاملاتی و حجم مبنای یک برای روزهایی که سهام با گره معاملاتی مواجه است سعی در بهبود انتظارات سهام‌داران نسبت به بازار داشت اما وضعیت بازار بدتر شد. حتی انتشار خبر نشست سران سه قوه در روز دوشنبه برای حمایت از بورس نیز نتوانست تاثیر مثبتی بر روند بازار داشته باشد. با این حال این امید وجود دارد که تصمیمات شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه بتواند به بهبود وضعیت بورس کمک کند.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه