سقوط قیمت نفت به دنبال تاریک شدن چشم‌انداز تقاضا در هند

با توجه به تداوم افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در هند که باعث سقوط چشمگیر تقاضای سوخت در سومین مصرف‌کننده بزرگ جهان شده، قیمت نفت روز دوشنبه کاهش یافت.

به دنبال موج دوم فاجعه‌بار ویروس کرونا در هند که باعث کاهش تقاضای نفت در این کشور شد و خط بطلانی بر خوش‌بینی در خصوص بازگشت قابل توجه مصرف در کشورهای توسعه‌یافته و چین در نیمه دوم سال جاری کشید، قیمت نفت روز دوشنبه سقوط کرد.

معاملات آتی نفت خام برنت برای ماه جولای، 48سنت یا 0.7درصد کاهش یافت و به 66.28دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا برای ماه ژوئن، با تجربه 47سنت یا 0.7درصد افت، به قیمت 63.11دلار در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت.

داده‌های اولیه نشان می‌دهد که محدودیت‌های استانی هند به منظور مهار شیوع ویروس کرونا منجر به کاهش فروش سوخت در سومین مصرف‌کننده بزرگ جهان در ماه آوریل شده است.

به گفته رییس بازاریابی شرکت پتروشیمی Bharat، "به طور کلی تقاضای سوخت از سطح پیش از بیماری کووید-19 در آوریل 2019، حدود 7درصد افت را تجربه کرده است." وی در ادامه افزود که تقاضای هند در ماه مارس به سطح پیش از بیماری همه‌گیر نزدیک بود.

مجموع موارد ابتلا به ویروس کرونا در هند به 20میلیون نزدیک شده و به همین دلیل تحلیلگران انتظار دارند در ماه مه به دلیل اعمال محدودیت‌های بیشتر، سقوط شدیدتری در تقاضای این کشور برای سوخت‌های حمل و نقل مشاهده شود.

تحلیلگران ING در یادداشتی اذعان داشتند: "با توجه به اینکه به نظر می‌رسد موارد ابتلا به کووید-19 در هند هنوز به اوج خود نرسیده، انتظار روند نزولی بیشتری برای تقاضای سوخت در طول ماه مه را داریم."

از آنجا که سیستم مراقبت‌های بهداشتی هند به دلیل افزایش روزافزون مبتلایان تحت فشار قرار دارد، روز یکشنبه یک نهاد پیشرو در صنعت این کشور از مقامات درخواست کرد که فعالیت‌های اقتصادی را محدود کنند.

با این حال، نظرسنجی انجام شده توسط رویترز نشان داد که در سطح جهانی، انتظار می‌رود عرضه واکسن، به ویژه در طول فصل اوج سفر در سه ماهه سوم، تقاضای نفت را بالا ببرد، که این موضوع باعث می‌شود که تحلیلگران پیش‌بینی‌های خود را برای قیمت نفت برنت و برای پنجمین ماه متوالی افزایش دهند.

بر اساس نظرسنجی انجام شده، 49شرکت‌کننده پیش‌بینی کردند که میانگین قیمت نفت برنت در سال 2021، به 64.17دلار در هر بشکه برسد؛ در حالی که اجماع ماه گذشته 63.12دلار و میانگین برای این معیار تا کنون 62.30دلار بوده است.

در سمت عرضه، از آنجا که تولید ایران و سایر تولیدکنندگان افزایش یافت، سازمان کشورهای صادرکننده نفت در ماه آوریل 25.17میلیون بشکه در روز عرضه کرد که 100هزار بشکه افزایش را از ماه مارس نشان می‌دهد. تولید اوپک هر ماه از ژوئن 2020، به استثنای فوریه، افزایش یافته است.

از طرفی، ایران و ایالات متحده در حال مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای هستند که می‌تواند منجر به برداشته شدن تحریم‌های آمریکا و در نهایت افزایش صادرات نفت ایران شود.

به گفته بیکر هیوز، از آنجا که افزایش قیمت‌ها از سرگیری فعالیت حفاری چاه‌ها را به دنبال داشت، شرکت‌های انرژی در ایالات متحده، سکوهای نفت و گاز طبیعی را در هفته گذشته اضافه کردند که منجر به افزایش ماهانه شمار دکل‌ها برای نهمین ماه متوالی شد.

با این حال، طبق گزارش ماهانه دولت در روز جمعه، تولید نفت خام ایالات متحده در ماه فوریه بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح آن از اکتبر 2017 رسیده است.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر