هدف بعدی بازار طلا

به گمان کارشناسان، هدف بعدی که رو به روی مسیر طلا قرار دارد، محدوده‌ مقاومتی ۱۸۵۴ دلاری است. طلا که توانست در انتهای هفته گذشته خود را به محدوده هزار و ۸۴۴ دلاری برساند، باید برای ادامه مسیر صعودی در هفته جاری بالای محدوده هزار و ۸۵۴ دلاری تثبیت شود.

 در بازار ارزهای دیجیتال، بیت کوین برای بازگشت به بالای ۶۰ هزار دلار کار دشواری پیش رو دارد. با توجه به تحلیل‌های تکنیکالی، این احتمال وجود دارد که در بازار جهانی، بیت‌کوین طی ۵۰ یا ۱۰۰ روز آینده با افتی هرچند اندک همراه‌ باشد.

با توجه به میزان تقاضای اخیر موجود در بازار باید منتظر حرکت طلا باقی ماند. این نکته قابل‌توجه است که با توجه به مشخص شدن نرخ تورم ۲/ ۴درصدی ایالات‌متحده که از سال ۲۰۰۸ بی‌سابقه بوده‌ است و در نتیجه منفی شدن نرخ بهره حقیقی، با افزایش نااطمینانی‎‌ها، حرکت سرمایه به سمت دارایی‌های کم‌ریسک‌تر مثل طلا افزایش خواهد‌ یافت. اما این نکته نیز مطرح می‌شود که دولت ایالات‌متحده در تلاش برای ثبات بخشیدن به قیمت طلاست و به‌دنبال راهکاری برای این امر است؛ چراکه ادامه این روند با توجه نرخ بهره حقیقی منفی و منطقی شدن دریافت وام و حرکت سرمایه به سمت این بازارها می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در سیستم اقتصادی ایالات‌متحده و احتمالا در بازارهای جهانی مثل طلا شود. رکود تورمی مثالی از این مشکلات است .

طلا  توانست رشد ۶/ ۰ درصدی را در هفت روز گذشته به ثبت برساند. این در حالی بود که فلز زرد در این مدت با افت قیمتی و تماس با محدوده‌ حمایتی ۱۸۱۱ دلار در هر اونس همراه شد؛ که در نهایت در اواسط هفته شاهد شکسته ‌شدن روند نزولی و شروع آغاز مجدد حرکت قیمتی طلا به سمت قیمت فعلی، یعنی ۱۸۴۴ دلار در هر اونس بودیم. این یعنی طلا، با توجه به رشد ۲۰ دلاری دیروز خود، طی هفت روز گذشته تنها با رشد ۷۰/ ۷دلاری همراه بوده است.

طلا

بیشتر نوسانات قیمت این هفته مستقیما به تغییرات شدید در قدرت و ضعف دلار مرتبط بود.  روز چهارشنبه، شاخص دلار در پایین‌ترین سطح یعنی ۱۲/ ۹۰ قرار گرفت و در ۶۷/ ۹۰ بسته شد و تقریبا ۵/ ۰ درصد رشد کرد. آخرین باری که (علاوه بر ابتدای امسال) شاهد معامله شاخص دلار در این محدوده بودیم، در دو ماه اول سال ۲۰۱۸ بود که قیمت طلا در آن دوره در کانال ۱۳۰۰ دلار معامله می‌شد.

بیت‌کوین، بار سنگین بر دوش بازار

اولین و بزرگ‌ترین رمز ارز بازار طی هفته‌های اخیر عملکرد سنگینی از خود نشان داده است. مقاومت‌های ۶۰ هزار و ۶۲ هزاردلاری بیت‌کوین نااطمینانی‌های مربوط به حرکت قیمتی بیت‌کوین را افزایش داده‌است. اما آیا تاریخ برای بیت‌کوین تکرار می‌شود؟ بیت‌کوین در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ با رفتاری تقریبا مشابه اخیر، توانست در دو سال مذکور رشد‌های قابل‌توجهی را به ثبت برساند. در سال ۲۰۱۳ بیت‌کوین توانست طی ۱۲۳ روز، ۱۷۹۴ درصد رشد را به ثمر برساند و سال ۲۰۱۷ توانست تقریبا ۶۰۰ درصد رشد را طی ۹۱ روز محقق کند.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه