فشار تحریم‌ها را چه عاملی خنثی می‌کند؟

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست مجازی «تحریم، جهانی شدن و تجارت بین الملل» در دانشگاه آراسموس هلند، مقاومت پذیری اقتصاد ایران و اتکاء به تولیدات و بازار داخلی، در کنار همکاری با کشورهای مستقل را عامل کنترل فشار تحریم‌ها علیه ایران عنوان کرد.

فرهاد دژپسند طی سخنان خود در این نشست مجازی با مشارکت اساتید، صاحب نظران اقتصادی و دانشجویان دانشگاه آراسموس هلند که امروز برگزار شد، ضمن تبیین شرایط اقتصاد جهانی و همچنین اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های مختلف اقتصادی، جایگاه و ظرفیت‌های اقتصادی ایران را برای حاضران در این نشست تشریح کرد.

وی با اشاره به تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، ابراز کرد: با وجود اینکه دو کشور، تقریبا روابط تجاری با هم ندارند، تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده، باعث شده سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی نتوانند از مزایای تجارت با اقتصاد ایران بهره‌مند شوند و این یک نکته کلیدی در روابط اقتصادی ما و کشورهای اروپایی است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه مقاومت پذیری اقتصاد ایران و اتکاء به تولیدات و بازار داخلی در کنار همکاری با کشورهای مستقل باعث شده فشار تحریم‌ها کنترل شده و در عین حال جریان تجارت، تولید و اشتغال ادامه پیدا کند.

دژپسند با تأکید بر مغایرت تحریم‌‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران با اهداف تجارت و جهانی‌شدن اظهار کرد: این تحریم‌ها ضمن آسیب به منافع ایران، سایر کشورها را نیز متأثر می‌سازد و به عنوان مثال بسیاری از کشورها یا شرکت‌های اروپایی همانند توتال، رنو، پژو، مرسک، جنرال الکتریک، ریلاینس، داور کورپوریشن، زیمنس، ایرباس و بوئینگ و غیره از این محل متضرر شده‌اند.

تحریم

وی افزود: اعمال محدودیت‌های مختلف بر جمهوری اسلامی ایران باعث شده است، ایران از زمره کشورهای تامین کننده انرژی اروپا خارج شود که این مساله، ضمن برهم‌ زدن فضای رقابت جهانی، امنیت انرژی را نیز به مخاطره انداخته است.

بر اساس این گزارش، نشست مذکور به دعوت دانشگاه آراسموس هلند و با شرکت بیش از ۵۰۰ دانشجوی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار شد. در این سلسه نشست‌ها، وزیر تجارت بین‌الملل هلند و همچنین شخصیت‌های علمی و بین المللی دیگری نیز سخنرانی داشته‌اند.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه