زارع در تشریح جلسه کمیسیون تلفیق اعلام کرد؛

اختصاص ۲ هزار میلیاردتومان برای تجهیزات مدارس مناطق محروم

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: ۲ هزار میلیارد تومان برای خرید تبلت، عینک، سمعک، تجهیز هنرستان‌ها و مدارس شبانه‌روزی در مناطق محروم در اختیار وزارت آموزش پرورش در سال آینده قرار می‌گیرد.

حیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه امروز (دوشنبه) در نشست خبری، اعلام کرد: طبق مصوبه این کمیسیون در سال آینده به ۳۵ میلیون نفر به صورت ماهانه ۱۸۳ هزار تومان، به ۲۳ میلیون نفر ماهانه ۱۳۶ هزار تومان و به ۲۰ میلیون نفر هم ماهانه ۹۱ هزار تومان پرداخت خواهد شد.

وی افزود: همچنین برای ۱۰ میلیون نفر مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که در دل همان ۳۵ میلیون نفر قرار دارند، مبلغ ۱۹ هزار میلیارد تومان منابع در اختیار کمیته امداد و بهزیستی برای پرداخت مستمری مددجویان قرار داده خواهد شد تا علاوه بر یارانه این مستمری را هم به صورت ماهانه پرداخت کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه سال آینده برای ۱۰ میلیون نفر مددجوی کمیته امداد و بهزیستی مبلغی حدود ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابع قرار داده بود که در کمیسیون تلفیق بودجه این عدد را به ۱۹ هزار میلیارد تومان رساندیم، اظهار داشت: ۱۹ هزار میلیارد تومان را در ردیف‌های کمیته امداد و بهزیستی در بودجه قرار دادیم تا در سال‌های آینده پایداری منابع برای پرداخت مستمری و یارانه مددجویان وجود داشته باشد.

زارع اضافه کرد: به کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز اجازه داده شد تا در سال آینده حدود ۲ میلیون نفر مشمولان دریافت یارانه را که به نحوی از انحا از دریافت یارانه جا مانده‌اند تحت پوشش خود قرار داده و به آنها یارانه پرداخت کند.

وی اعلام کرد: همچنین دو هزار میلیارد تومان برای خرید تبلت، عینک، سمعک، تجهیز هنرستان‌ها و مدارس شبانه‌روزی در مناطق محروم در اختیار وزارت آموزش پرورش در سال آینده قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه افزود: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، مبلغ ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در سال ۱۴۰۰ در اختیار کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار خواهد گرفت.

زارع افزود: همچنین مبلغ ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، ۵۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از زنان سرپرست خانوار، ۴۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از خانواده‌های زندانیان، ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای حقوق و غذای سربازان و دو هزار و ۷۰ میلیارد تومان برای بیمه باربران، خادمان مساجد و دیگر موارد مشخص در سال ۱۴۰۰ تخصیص داده شد.

وی اظهار داشت: براساس مصوبه این کمیسیون، ۲۲ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم، دو هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان برای یارانه نهاده‌ها، عوامل تولید و خرید تضمینی محصولات کشاورزی، ۵ هزار میلیارد تومان برای خرید یا ساخت مسکن محرومان و رزمندگان معسر، ۹۰۰ میلیارد تومان برای امور رفاهی و تغذیه دانشجویان، هزار و ۷۰ میلیارد تومان برای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و همچنین ۴ هزار و ۹۰ میلیارد تومان برای بیمه تکمیلی ایثارگران در سال آینده تخصیص یافت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه افزود: باقی موارد هم به تناسب ذکر شده در تبصره ۱۴ در حوزه‌های مختلف مانند تولید، سلامت، محرومین، دارو و … در کمیسیون تلفیق بودجه تصویب شده است.

زارع گفت: ۲۶۷ هزار میلیارد تومان منابع درآمدی پیشنهادی دولت در تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بود که با توجه به منابع حاصله از حوزه‌های مختلف در بررسی‌های کمیسیون تلفیق بودجه، این عدد به حدود ۴۳۰ هزار میلیارد تومان در بحث هدفمندی یارانه‌ها و تبصره ۱۴ رسید. البته حدود ۷۹ هزار میلیارد تومان در قالب‌های مختلف بویژه سهم ۱۴.۵ درصد نفت و گاز پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها از عدد ۴۳۰ هزار میلیارد تومان کسر شده است.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه