روحانی:

یک دیوانه در آمریکا جنگ بی نظیر تاریخی علیه ایران به راه انداخت

رئیس‌جمهور با بیان اینکه کار اقتصادی باید به بخش خصوصی واگذار شود، گفت: مردم بهتر می‌توانند تولید و اقتصاد را اداره کنند.

 حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جریان مراسم بهره‌برداری و افتتاح طرح‌های صنعتی و معدنی پس از استماع گزارش مدیر عامل مجتمع گندله‌سازی مادکوش بندرعباس اظهار کرد: امیدواریم همه طرح‌های صنعتی که در استان هرمزگان در حال فعالیت است، به ثمر بنشیند زیرا برای اشتغال مردم و رشد اقتصادی استان و کشور بسیار مهم است.

روحانی تاکید کرد: ما به بخش خصوصی اعتماد داریم و معتقدیم کار اقتصادی باید به بخش خصوصی واگذار شود.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر بخوانید؛

* این اصرار و شعار من از روز اول دولت یازدهم تا امروز بوده است، امروز هم اصرار می‌کنم بخش‌هایی که به دولت تعلق دارد باید به مردم واگذار شود زیرا مردم بهتر می‌توانند تولید و اقتصاد را اداره کنند.

* ما باید پشتیبان بخش خصوصی باشیم و برنامه‌های آینده کشور را به خوبی ارائه کنیم تا آنها بتوانند فعالیت خودشان را انجام دهند.

*{ پس از استماع گزارشی درخصوص اسکله شماره ۵ بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب}: به همه حضار محترم در آن مراسم بخصوص آقای نعمت‌زاده[وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت] که مدتی است خدمت ایشان نرسیدیم سلام عرض می‌کنم. آقای نعمت‌زاده جزو مدیرانی هستند که از آغاز انقلاب همواره در همه شرایط برای صنعت کشور فعال بودند و حق بزرگی به گردن صنعت کشور دارند.

*{ پس از استماع گزارشی درخصوص افتتاح واحد گندله‌سازی شماره یک شرکت گوهرزمین سیرجان}: امروز شاهد تولید ۵ میلیون تن گندله آهن هستیم که بخاطر تحریم ۴۷ درصد قطعات این مجتمع توسط ایرانیان و مهندسین داخلی طراحی شده است.

*{ با اشاره به مساله تامین آب برای این مجتمع}: انتقال آب از منطقه جنوب و خلیج فارس به سیرجان تحول بسیار بزرگی بود که این انتقال به مس سرچشمه و اصفهان ادامه پیدا می‌کند.

* خط انتقال دوم به اصفهان و خط انتقال سوم به بیرجند و مشهد خواهد رسید و مجموعا یک تحول بسیار بزرگ در شرق کشور ایجاد می شود.

* کل این طرح جزو طرح‌های بی نظیر تاریخ ایران است، از گذشته تاریخ وقتی نگاه کنیم، منطقه شرق همیشه در مساله آب فقیر بوده و یکی از راه حل‌ها همین بوده که آب را از جنوب شیرین‌سازی و منتقل کنیم. بخشی از این کار بزرگ افتتاح شده و بخشی از آن نیز در دست اجرا است و امیدواریم آغاز عملیات اجرایی خط دوم و سوم در همین دولت آغاز شود.

* مردم بدانند که شرق کشور باید احیا شود و این برای امنیت ملی، توازن جمعیت، اجرای عدالت و تحول در رشد شرق کشور بسیار مهم است. یکی از کمبودهای مهم در این زمینه آب بوده که با این طرح، مشکل مرتفع خواهد شد.

*{ پس از استماع گزارشی درخصوص افتتاح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی روماک گستر پارس جویبار در استان مازندران}: این اقدام ارزشمند برای تجارت، کشاورزی و معرفی بهتر ایران و جهان بسیار حائز اهمیت است و وقتی نام ایران بر روی یک محصول صنعتی، کشاورزی و خدماتی هک شده و آن محصول با کیفیت خوب ارائه می‌شود، موجب تبلیغ فرهنگ ایران می‌شود و جایگاه کشور در منطقه و جهان را رشد می‌دهد.

* یک بخش از قدرت ملی، مربوط به جایگاه ایران در اذهان مردم در سراسر دنیا است. مردمی که مصرف کننده هستند وقتی نام ایران را می‌بینند، به کیفیت، بهداشت، سلامت و تداوم آن اعتماد می‌کنند.

* در نقاط دیگر کشور هم باید چنین پایانه‌هایی تاسیس کنیم تا به کشاورزی کمک شود و دولت هم از این اقدامات حمایت می‌کند.

*{با اشاره به آمار مبتلایان کرونا در مازندران}: دیشب آمارهایی که با وزارت بهداشت و ستاد کرونا مرور می‌کردیم، دیدیم وضع مازندران به یک نقطه تعادلی رسیده است.

* جایگاه مازندران در این زمینه خوب شده بود اما متاسفانه شرایط خوزستان در کرونا، شرایط خوبی نیست.

* ملت بزرگ ایران در هیچ شرایطی از پا نایستاده است البته که مردم در سختی، رنج و مشکلات هستند البته ما چیزهای دیگری دلمان می‌خواست. ما در دولت دوازدهم وقتی کار را شروع کردیم تداوم راه دولت یازدهم در ذهنمان بود. ما فکر نمی‌کردیم در آمریکا یک دیوانه سر کار بیاید و جنگ بی نظیر تاریخی را علیه ملت ما راه‌انداخت. مردم آمریکا و دولت فعلی آمریکا هم فهمیده او اشتباه می‌کرده است. 

*{با اشاره به کارشکنی دشمنان در صادرات نفتی}: دشمن همه فشار را آورد که فروش نفت ما را متوقف کند. ما کشور را بدون نفت اداره کردیم و بودجه را بدون نفت بستیم.

* بنابراین امیدواریم بتوانند به قانون برگردند و ما بتوانیم در شرایط بهتری در جهان، مراودات و تعاملات خود را مخصوصا در بخش تجاری انجام دهیم. ما امروز در چهار طرحی که افتتاح کردیم از یک طرف دیدیم مردم ما در زمینه صنایع معدنی کاملا فعال هستند. دو طرح افتتاحی ما مربوط به بخش فولاد و گندله‌سازی بود. یک بخش ما مربوط می‌شد به پایانه های صادراتی. اسکله هایی که بتواند پتروشیمی و فولاد و آلومینیوم ما را به خوبی صادر کند. در جنوب نیز در یک منطقه بسیار خوب و در مرز سه استان هرمزگان، بوشهر و فارس یک طرح بزرگ افتتاح شد.

* این افتتاح می‌تواند یک مرکز صادراتی بسیار مهمی در منطقه بسیار استراتژیک پارسیان برای کشور ما باشد. همچنین در شمال شاهد یک پایانه بسیار خوب برای محصولات کشاورزی و مرکبات و سایر محصولات بودیم. این پایانه‌ها بسیار مهم است زیرا اولا محصول کشاورز ما سریع خریداری می‌شود و از بین نمی‌رود به دلیل اینکه سردخانه‌ها، انبارها و بسته بندی های لازم وجود دارد و انجام می شود که می تواند هم ذخیره خوب برای داخل باشد و هم مرکزی برای صادرات محصولات ما باشد.

* یکی از توفیقات ما در دولت تدبیر و امید ورود در اتحادیه اوراسیا بود که در صادرات خیلی به ما کمک کرده است. البته موقت وارد این اتحادیه شدیم و داریم آن را ادامه می‌دهیم و دائمی می‌کنیم. ورود در اینگونه اتحادیه‌ها بسیار مهم است. همین که اقتصاد مقاومتی می گوید درون زا باشد و برون گرا، یکی از راه های برون گرا بودن این است که وارد این اتحادیه ها شویم و بتوانیم در جمع کشورهایی که در منطقه هستند حضور فعال داشته باشیم و با تعرفه و شرایط مناسب بتوانیم صادرات و واردات و مناطق آزاد تجاری داشته باشیم.

* همه اینها به ما کمک می کند. تولید خودش یک بخش است. اینکه چطور بازار تهیه کنیم، بسته بندی کنیم، بازاریابی کنیم و... همه باید کنار هم قرار گیرند تا ما بتوانیم در یک نقطه مطلوب در صادرات باشیم. الحمدلله شاهد یک پایانه بسیار خوب در جویبار مازندران بودیم.

* زمانی در بودجه، نفت ۴۳ یا ۴۴ درصد نقش داشت و زمانی اثر نفت در بودجه ۲۰ درصد بود، در واقع ما بودجه بدون نفت و اداره کشور بدون نفت را تجربه کردیم. جای نفت را صادرات غیرنفتی گرفت و به حمدالله صادرات غیر نفتی ما در آغاز دولت یازدهم حدود ۳۱ میلیارد و پارسال یعنی در سال ۹۸ صادرات ما ۴۳ میلیارد دلار بود. اینجا می‌بینیم حرکت بسیار خوبی در صادرات غیر نفتی شده است. امسال کرونا و تحریم برای ما مشکل درست کرد اما در عین حال امیدواریم صادرات غیرنفتی ما در شرایط مطلوب باشد و مردم بتوانند در سایه تولید و صادرات غیرنفتی شاهد توسعه کشور و رفاه باشند.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه