پیشنهاد بایدن در رابطه با ایران پایبندی در مقابل پایبندی است

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا با تاکید بر اهمیت برجام گفت که پیشنهاد بایدن در رابطه با مساله ایران بر پایه پایبندی در مقابل پایبندی است.

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: گفت‌وگوهای وین بر اطمینان از عدم‌ دستیابی ایران به بمب هسته‌ای متمرکز است. او در گفت‌وگو با این شبکه قطری تاکید کرد: پیشنهادهای دولت بایدن در رابطه با ایران بر پایه پایبندی در مقابل پایبندی است. سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در ادامه خاطرنشان کرد: بر مساله دیپلماسی با ایران تمرکز داریم ‌و توافق هسته‌ای بسیار مهم است. او همچنین گفت که آمریکا مسائل منطقه‌ای را با رژیم صهیونیستی مورد بررسی قرار می‌دهد و در رابطه با چالش‌هایی که ایران مطرح می‌کند، رایزنی کرده‌اند

 

بایدن

همزمان سخنگوی کاخ‌سفید نیز گفت که واشنگتن مقامات رژیم صهیونیستی را در جریان مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای قرار داده است. جن ساکی سخنگوی کاخ‌سفید شامگاه جمعه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا مخالفت اسرائیلی‌ها با تلاش‌های دولت آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای تاثیری بر موضع واشنگتن برای پیوستن مجدد به این توافق دارد؟» گفت: خیر اما باید بگویم مذاکراتی که اکنون در جریان است، به‌صورت غیرمستقیم برای رسیدن به مسیری دیپلماتیک در جهت یک توافق جدید انجام می‌شود.بنابر گزارش وب‌سایت رسمی کاخ‌سفید، جن ساکی ادامه داد: ما می‌دانستیم که (این مذاکرات) چالشی خواهد بود و از اینکه هنوز گفت‌وگوهایی میان تمام طرف‌ها در جریان است، خرسند هستیم.

وی همچنین گفت: از آنجا که به اسرائیل مرتبط است ما آنها را به‌عنوان یک شریک کلیدی در این رایزنی‌ها در جریان اهداف خود قرار داده‌ایم و در آینده نیز به این کار ادامه خواهیم داد.به نوشته وبگاه خبری «آکسیوس» این موضع شبیه موضعی است که رژیم صهیونیستی طی یک‌سال قبل از امضای برجام در سال ۲۰۱۵ اتخاذ کرد و اکنون تاریخ می‌تواند تکرار شود. قرار است «مئیر بن شابات»، مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، «آویو کوخاوی» رئیس ستاد مشترک ارتش این رژیم، «تمیر هیمن» رئیس دستگاه اطلاعات نظامی اسرائیل و «یوسی کوهن» رئیس موساد هفته آینده برای گفت‌وگو با همتایان آمریکایی خود درخصوص ایران عازم واشنگتن شوند.

نتانیاهو روز پنج‌شنبه با این مقامات با حضور «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و «گابی اشکنازی» وزیرخارجه این رژیم برای هماهنگی سیاست‌هایی که قرار است در واشنگتن ارائه شود، نشستی برگزار کرد. به نوشته آکسیوس به گفته یک مقام اسرائیلی، در انتهای نشست تصمیم بر آن شد که تاکید شود که بازگشت به برجام، اسرائیل را در خطر قرار می‌دهد و از بحث دیگری جز این درباره گفت‌وگوهای وین خودداری شود.پیش‌تر آکسیوس گزارش داده بود مقام‌های ارشد سازمان جاسوسی موساد و دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی در نشستی با حضور کابینه امنیتی این رژیم به آنها اطلاع داده‌اند گفت‌وگوهای وین میان ایران و قدرت‌های جهانی به بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای منتهی خواهد شد.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه