روحانی در جلسه هیئت دولت:

تحریم شکسته شده است

رئیس جمهور گفت: من به عنوان رئیس دولت اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده و اگر همه با هم و متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: امیرالمومنین علیه السلام به همه فرزندان خود گفت اگر در این ضربت جان‌ به جان تسلیم کردم نگویید قتل امیرالمومنین، چرا که اگر بنا بر انتقام باشد فقط باید قاتل من قصاص شود و این راه و رسم زندگی مولای متقیان به ما نشان داد که باید افراط و تفریط را کنار بگذاریم؛ لذا همه ما در جامعه دوست و برادر هستیم و نباید با هر بهانه کوچکی مسائل را بزرگ کنیم، همه ما مسلمان و تابع انقلابی و برای سرافرازی کشورمان تلاش می‌کنیم.

سال ۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های تاریخ ایران بود

وی افزود: گزارشی روز یکشنبه از سوی سازمان برنامه و بودجه درباره اقدامات دولت در سال ۹۹ به دست بنده رسید و طبق آن سال گذشته یکی از سخت‌ترین سال‌های تاریخ ایران بوده است.

روحانی بیان کرد: در سال ۹۹ اتکا به نفت و میعانات در بودجه ۲ درصد و فرآورده‌های آن حدود ۶ درصد بوده است که مجموع آن ۸ درصد می‌شود ؛ این امر در تاریخ ایران و از زمانی که نفت به اقتصاد ما وارد شد بی سابقه است.

رئیس جمهور گفت: آن‌هایی که دولت را مورد نقد قرار می‌دهند به این نکات توجه کنند که اتکای دولت به نفت و مهارت آن فقط ۲ درصد بوده است.

وی گفت: مرز‌های ما در اوایل سال ۹۹ بسته شد و کرونا و تحریم مشکلات بسیاری ایجاد کرد؛ چند روز پیش برنامه‌ای در صدا و سیما پخش شد که کارشناس آن می‌گفت دولت هر وقت بودجه کم می‌آورد از بودجه عمرانی برمی‌دارد، البته ممکن است چنین باشد، اما در سال ۹۹ در حوزه بودجه عمرانی با بیشتر از میزان مصوب را عملیاتی کردیم. به عنوان مثال بودجه عمرانی ۸۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که ما حدود ۹۲.۱ هزار میلیارد تومان به آن عمل کردیم.

روحانی تاکید کرد: در تحریم و کرونا نباید می‌توانستیم که به حقوق بگیران و بازنشستگان کمک کنیم، اما بیشترین کمک به این قشر در سال گذشته صورت گرفت، به طوری که کارمندانی که حقوق آن‌ها از ۴ میلیون تومان کمتر بود، ۵۳ درصد در سال ۹۹ افزایش حقوق داشتند.

وی ادامه داد: همچنین افرادی که حقوقشان زیر ۶ میلیون تومان بود ۴۵ درصد و افراد دارای حقوق ۶ میلیون تا ۱۰ میلیون تومان نیز ۳۴ درصد اضافه حقوق داشتند.

روحانی تاکید کرد: بنابراین در طول شش الی ۷ ماه گذشته ۳۴ درصد افزایش حقوق توسط دولت اعمال شد و برای حقوق بازنشستگان نیز همسان سازی و افزایش مستمری صورت گرفت. طبق گزارشی که امروز به دست بنده رسید افرادی که در سال ۹۸ یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کردند در فروردین امسال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق گرفتند که تقریباً حقوق آن‌ها دو و نیم برابر اضافه شده است.

وی بیان کرد: همچنین کسانی که کمتر از ۳۰ سال و حدود ۲۰ سال خدمت کرده‌اند، حدود ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی دریافت کرده‌اند؛ بنابراین ما نسبت به بازنشستگان و کارمندان اقدامات خوبی را در سال ۹۹ انجام دادیم.

رئیس جمهور کشورمان افزود: در سال گذشته مبالغی تحت عنوان یارانه و کمک معیشتی به مردم پرداخت شد؛ مجموع این مبلغ ۱۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

روحانی اظهار کرد: ۲۸ هزار میلیارد تومان به عنوان وام و ۷۶ هزار میلیارد تومان برای کسب و کارهای دارای سختی در سال ۹۹ پرداخت شد و نزدیک ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کرونا پرداخت کردیم که مجموع این پرداختی‌ها به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه