جزئیات نشست خبری ربیعی؛ از بغض جهانگیری تا ثبت‌نام دولتی‌ها در انتخابات

سخنگوی دولت در نشست خبری با بیان اینکه هیچگونه تصمیم تشکیلاتی برای حضور اعضای دولت در انتخابات وجود نداشته است و نه این افراد خود را نماینده دولت می‌دانند نه کسی آنها را نماینده کرده است، در واکنش به سوالی در خصوص بغض جهانگیری در روز ثبت‌نام انتخابات گفت: هرکس وضع سخت مردم را ببیند بغض می‌کند.

مهمترین بخش اظهارات علی ربیعی به شرح زیر است:
* دولت حداقلی نمی‌تواند پاسخگوی مشکلات کشور باشد.
* دولت برای حفظ آرامش جامعه پاسخ انتقادات را نداد.
*  امروز هم که شاهد بازگشت برجام هستیم نوک شمشیر خود را طرف فلسطین گرفتند.
* قویاََ جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم میکنیم.
* امروز بزرگترین خطر برای بشریت اسرائیل است.
* دیدیم که در مقابل برجام که یکی از عوامل صلح و ثبات در منطقه بود مقاومت کردند.
* واکسن کرونای ایرانی برکت و پاستور به زودی در بازار عرضه خواهد شد.
* (واکنش به سوالی در خصوص بغض جهانگیری در روز ثبت‌نام انتخابات)؛ هرکس وضع سخت مردم را ببیند بغض می‌کند.
* هیچگونه تصمیم تشکیلاتی برای حضور اعضای دولت در انتخابات وجود نداشته است.
* نه این افراد خود را نماینده دولت می‌دانند نه کسی آنها را نماینده کرده است.
* این دولت قابل دفاع است.
* مشکلات برای مردم زیاد پیش آمده است ولی آدرس غلط دادن به مردم کار نادرستی است.
* این سه سال به قدری سخت بود که آرزو می‌کنم که این شرایط برای هیچ دولتی تکرار نشود.
* دیگران باید بیایند بگویند اگر در این ۸ سال جای دولت بودند چه کار می‌کردند؟
* از رسانه‌ها می‌خواهیم اصل بی‌طرفی را در انتخابات رعایت کنند متاسفانه سابقه خوبی در این زمینه وجود ندارد.
* هیچ جلسه‌ای درخصوص اینکه چه کسی از طرف دولت نامزد شود وجود نداشته است. هدف ما فقط مشارکت حداکثری است.
* هر نامزدی نقد غیر منصفانه‌ای به دولت داشته باشد ما این حق را برای خود قائلیم که پاسخ دهیم.

مشروح اظهارات سخنگوی دولت را در ادامه بخوانید:
علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: این‌روزها خصلت آپارتاید رژیم صهیونیستی در جهان نمایان شده است. این روزها در فلسطین،آسمان در بامداد سربی است و در شبها نارنجی است.

وی ادامه داد: این روزها شاهدیم که رژیم صهیونیستی بی توجه به ابتدایی ترین اصول و معاهدات  و  قطعنامه های جهانی به روشی مبتنی بر زور و ظالمانه، جنایات خود را علیه مردم مظلوم فلسطین بطور وقیحانه انجام می دهد. بار دیگر مسئله فلسطین به پویش اخلاقی جهانی تبدیل شده است.

ربیعی خاطر نشان کرد: ایرانیان از دیرباز با فرهنگ آزادی خواهانه و دفاع از حق مظلومان در کنار مردم فلسطین بوده اند و این روزها خصلت نژادپرستانه و آپارتاید رژیم صهیونیستی در تمام جهان مشهود شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز شاهدیم که صدای حمایت از عدالت و آزادی خواهی مردم فلسطین از پنج قاره جهان شنیده می شود، گفت: امروز که وجدان جهانی در برابر این بربریت رخنه کرده در قرن بیست و یکم بیدار شده، ما همچنان پشتیبانی از این دادخواهی جهانی در کنار مردم فلسطین ایستاده ایم و به احقاق حق این مردم تحت ستم مطابق قوانین و هنجارهای بین المللی اصرار داریم.

ربیعی با تاکید بر اینکه این روزها کشور وارد فضای انتخاباتی شده است، تصریح کرد: در مورد انتخابات ابتدا سپاس خود را از بیانات روشنگرانه رهبری معظم انقلاب ابزار می کنم. این رویکرد باید سرمشق همه دستگاهها و نهادهایی قرار گیرد که به نحوی در فرآیند اتتخابات تاثیر دارند. معظم له مشارکت حداکثری را اولویت اول همه دست اندرکاران و ملت اعلام کردند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین در بیانات دیگری که فرمودند «بنده در مورد انتخاب اشخاص هیچ دخالتی نمی کنم. در دوره‌های گذشته افرادی که قصد کاندیداتوری داشتند نظر من را می‌پرسیدند که می گفتم نه موافقم نه مخالفم یعنی نظری ندارم، اما در این دوره گفتم همین مطلب را نیز نمی گویم». موضع قاطع و غیرقابل خدشه ای که اعلام کردند راه را برای هر گونه القائات شیطنت آمیز رسانه های خارجی علیه مشارکت حداکثری مردم و سوء استفاده های احتمالی در داخل را بستند.

ربیعی تاظهار داشت: مشارکت حداکثری در ۱۴۰۰ بیش از هر دوره دیگری برای حیات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران ضروری است. بی تردید دولتی بدون پشتوانه آرای قاطبه ملت، از آنچنان سرمایه اجتماعی برخوردار نخواهد بود که بتواند در دورانی که تحریم و کرونا، فشارهای اقتصادی و اجتماعی زیادی را بر جامعه تحمیل کرده و مردمی که نیازمند بهره برداری از مقاومت خود و تحولات پساتحریمی و پساکرونایی در زندگی خود هستند را پاسخگو باشد.

وی خاطر نشان کرد: از سویی دیگر در دنیای پرتلاطم و در حال شکل گیری تحولات منطقه ای و نظم جهانی جدید، نخواهد توانست در جایگاهی مناسب برای منافع ملی ایران قرار گیرد. زیرا کسب جایگاه شایسته ایران در منطقه و جهان امروز حد بالایی از سرمایه اجتماعی را طلب می کند که نیازمند مشارکت حداکثری مردم در انتخاب رییس جمهور و دولت آینده است. غلبه بر مسائل داخلی و حضور پرقدرت در عرصه های بین المللی مستلزم یک دولت قوی است و دولت قوی با مشارکتی بالا حاصل خواهد شد.

ربیعی تصریح کرد: همگان باید به مشارکت حداکثری متعهد بوده و تمام تلاش خود را برای تحقق آن بکار گیریم، به نحوی که تمام آحاد جامعه در یک سبد انتخاباتی بتوانند خواست و مطالبه خود را در سیمای نامزدها تجلی یافته ببینند.

وی خاطر نشان کرد: دولت همانگونه که در ثبت نام ها مطابق مر قانون اساسی عمل کرد، از این پس نیز در امتداد همین حرکت دولت برای فراهم آوردن زمینه حضور مردم در پای صندوق ها و نیز حراست از آرا با شفافیت تمام تلاش خواهد نمود.

ربیعی اظهار داشت: قطعا رسانه ملی و همه رسانه هایی که به نحوی مستقیم و غیرمستقیم از بودجه عمومی استفاده می کنند، رفتاری منصفانه و با فرصت های برابر برای همه نامزدها خواهند داشت؛ هم فرصتهای برابر به همه آنان باید داده شود و هم از اقدامات سلبی و تخریبی مستقیم و غیر مستقیم، اجتناب صورت گیرد.

وی بیان داشت: به رغم اینکه همواره تبلیغات بدخواهان و برخی مواضع در داخل بی اثر نشان دادن آرای مردم را القا کرده اند، اما شاهد بودیم که در این سالها با رای قاطع مردم ایران در سالهای ۹۲ و ۹۶  و تکیه بر دیدگاه مورد نظر اکثریت جامعه، چطور دولت توانست از تداوم روندی که در نتیجه فهم غلط از جهان، ایران را به سمت دام تعارضهای صهیونیست ساخته، سوق می داد ، جلوگیری کند، تله هایی که منجر به ضایع شدن حق و منافع مردم از اقتصاد جهان می شد و نیز ایران را در معرض تهدیدات بین المللی قرار داده بود. اما با وجود به قدرت رسیدن ترامپ و حامیان صهیونیستی اش، آمریکای قدرتمند بالاخره وادار به اعتراف به شکست در جنگ اقتصادی شد و بالاخره در همین روزها به سمت حضوری قدرتمند و عزتمند در معاهدات بین المللی حرکت می کند.

ربیعی گفت: هر چند ترامپ دستاوردهای دولتهای یازدهم و دوازدهم را دچار چالش کرد و خسارت بزرگی به ملت ایران وارد آمد، اما می خواهم بگویم که باز هم دولت برخاسته از آرای مردم بود که ترامپ با آن همه قدرت شیطانی،  به انزوای اخلاقی در جهان کشیده شد، و حتی در ایالات متحده آمریکا دولتی با وعده بازگشت به برجام به روی کار آمد.

وی افزود: اگر در این سالها که ترامپ بود، دولتی ناشی از  اکثریت جامعه ایران ، در مسند قرار نگرفته بود؛ در این صورت فشارها به مراتب به مردم و کشور بیشتر می شد و اگر دولت، همراهی  مردم را با خود نداشت، مقاومت سه ساله و پیروزمندانه را به دست نمی آورد، هرچند مردم در این دوره فشارهایی را نیز متحمل شدند و دولت، نقدها و نگرانی های آنان را نیز به جان خریداری کرد و برای حفظ مصالح و آرامش جامعه پاسخهای آنانی که سهم زیادی در نگرانی ها را داشتند نیز ندارد.

ربیعی با تاکید بر اینکه دولت حداقلی نمی تواند و نخواهد توانست مطالبات حداکثری جامعه را پیگیری کند، تصریح کرد: امیدواریم که همه نهادها، سازمانها و دستگاههای دخیل در انتخابات به الزامات مشارکت حداکثری مردم پای صندوق های رای متعهد باشند و شاهد باشیم که مردم هم در پاسخ و با اعتماد به اثرگذاری رایشان برای آینده کشور، سپردن سکان کشور را به دست دولتی بدون رای اکثریت بر خود روا بدارند.

وی در مورد مسئله کرونا و واکسن این ویروس تصریح کرد: دولت موضوع خرید واکسن و واردات آن از تمامی کشورها و شرکتهایی که امکان پذیر می باشد و نیز حمایت از تولید داخلی را در چند جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت با حضور وزیر بهداشت مورد بحث و بررسی قرار داده است.

ربیعی بیان داشت: خوشبختانه با پیگیریهای دغدغه مند همه اعضای دولت و تلاش های بی وقفه در وزارت امور خارجه به علاوه همکاری تنگاتنگ بانک مرکزی و با پیگیری های وزارت بهداشت امروز به نتایج امیدوار کننده و قابل اطمینان رسیده ایم.

وی تصریح کرد: امروز اعلام می کنم دولت با شفافیت و عدالت، واکسیناسیون گروههای سنی را با اولویت مشخص شده دنبال کرده و امکانات اجرای آن را به سامان رسانده است و در راستای اجرای عدالت سلامت نیز، از همان روزهای اول با برخی سوءاستفاده ها جزیی برخورد جدی صورت داد و امروز نیز برنامه واکسیناسیون به صورت شفاف و عادلانه در حال پیگیری هست و این روند تا پایان ادامه خواهد یافت.

ربیعی بیان داشت: امروز خرسندم اعلام کنم با تمهیداتی که اندیشیده شد حدود ۱۵ میلیون نفر از سالمندان و افرادی که در معرض خطر هستند به زودی واکسینه خواهند شد. تلاش های جمعی دولت، ترتیبی را ایجاد کرده است که روند واردات و تولید داخلی در چند مرکز در ماههای آینده، به گونه ای خواهد بود که دیگر، همه ایرانیان دغدغه  واکسیناسیون را نداشته باشند. این تعهد دولت به مردم بوده و قطعا دولت آینده با بهره مندی از این دستاوردها ادامه این روند را با زیرساخت های ایجاد شده ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه همه اینها در شرایطی رخ داد که با شدیدترین تحریم و جنگ اقتصادی روبرو بودیم، گفت: آمار پنج کشور با بیشترین میزان واکسیناسیون در جهان نشان می دهد این کشورها خود سازنده واکسن هستند. این واقعیت نشان می دهد که سرمایه گذاری ایران برای تولید واکسن در داخل، بسیار درست و راهبردی بوده است. با تولید انبوه واکسن ایرانی که به زودی در برنامه واکسیناسیون عمومی قرار خواهد گرفت، ایران به یکی از کشورهای دنیا با بیشترین میزان تزریق واکسن تبدیل خواهد شد.

سخنگوی دولت با تسلیت به مناسبت درگذشت مرحوم ترکان بیان داشت: زنده‌یاد اکبر ترکان از پیشگامان حرکت و نهضت انقلاب اسلامی بود که تا واپسین روزهای زندگی بدون توجه به جایگاه و سمت، هیچ فرصتی را برای خدمت به مردم از دست نداد.

وی خاطر نشان کرد: مرحوم ترکان از حضور در حرکت انقلاب اسلامی، مقابله با دشمن بعثی و دفاع از ایران، ارتقای توان دفاعی کشور تا ایجاد زیرساخت‌هایی برای رشد و توسعه را در تجربه موفق خود داشت. مفتخرم که چهار دهه آشنایی را با مرحوم ترکان داشتم. وی فردی مملو از دانش و معرفت بود و از فرهنگ جوانمردی، مرام، فداکاری و مردم یاری ایرانیان به طور وافری بهره‌مند بود.

ربیعی در ادامه تاکید کرد: هر نامزدی که نقد غیر منصفانه به دولت کند سریعا خود را موظف به پاسخ می‌دانیم و پاسخ لازم را هم ارائه می‌کنیم. 

وی در پاسخ به این پرسش که عده‌ای معتقدند حضور گسترده اعضای دولت در صحنه ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری احتمالا با هماهنگی رئیس و سایر اعضای دولت بوده است، تا در زمان انتخابات پاسخگوی نقد‌ها باشند و همچنین رفتار بعضی نامزدهای دولت برای انتخابات پیش رو از جمله اینکه برخی هنگام ثبت نام بغض کردند به رغم اینکه خودشان در این هشت سال مسئولیت های کلیدی اجرایی داشتند گفت: هیچگونه تصمیم تشکیلاتی برای حضور اعضای دولت در انتخابات وجود نداشته است. نه این افراد خود را نماینده دولت می‌دانند نه کسی آنها را نماینده کرده است.

ربیعی تاکید کرد: مشکلات برای مردم زیاد پیش آمده است ولی آدرس غلط دادن به مردم کار نادرستی است. این سه سال به قدری سخت بود که آرزو می‌کنم که این شرایط برای هیچ دولتی تکرار نشود. دیگران باید بیایند بگویند اگر در این ۸ سال جای دولت بودند چه کار می‌کردند.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه