سخنگوی وزارت امور خارجه:

گفت‌وگو درباره تمدید تفاهم ایران و آژانس در شعام؛ دسترسی فراپادمانی داده نخواهد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه گفت‌وگوها درباره تمدید تفاهم ایران و آژانس در شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته و در پروسه بررسی‌های نهایی است و در اولین فرصتی که این فرآیند نهایی شود سازمان انرژی اتمی اعلام رسمی خواهد کرد، گفت: در صورت تمدید تفاهم قبلی ایران و آژانس، دسترسی فراپادمانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده نخواهد شد.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی در هفته‌ گذشته از جمله سفرهای ظریف به سوریه، اسپانیا، ایتالیا و ایرلند به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

این دیپلمات ارشد ایرانی به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در چهارشنبه هفته گذشته در وین اشاره کرد و گفت: این نشست این هفته نیز ادامه خواهد داشت.

خطیب‌زاده همچنین اعلام کرد که ظریف برای سفر کوتاه به جمهوری آذربایجان و ارمنستان عازم این دو کشور خواهد بود.

تفاهم ایران و آژانس تمدید می‌شود؟
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تمدید تفاهم ایران و آژانس بیان کرد: گفت‌وگوهای آن در شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته و در پروسه بررسی‌های نهایی است و در اولین فرصتی که این فرآیند نهایی شود سازمان انرژی اتمی اعلام رسمی خواهد کرد.

وی افزود: توجه به این نکته بسیار ضروری است که این تفاهم دسترسی فراپادمانی به آژانس نمی‌دهد و یک تصمیم داخلی در جمهوری اسلامی ایران با تفاهم فیمابین با آژانس است که دوربین‌ها فیلمبرداری‌های خود را در چارچوب پروتکل الحاقی داشته باشند و از روزی که مصوبه مجلس اجرایی شد هیچ دسترسی به آژانس داده نشد. اگر تمدید صورت بگیرد دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نخواهد شد. اگر در وین به تفاهم برسیم این فیلم‌ها می‌تواند در اختیار آژانس قرار بگیرد. نهایتا امروز این تصمیم اعلام شود. 

خطیب‌زاده درباره مذاکرات وین گفت: پیشرفت‌های خوبی حاصل شده و معتقدیم توافق در دسترس است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: آمریکا با تمام توان سعی کرد برجام را از بین ببرد و با بی عملی تمامی امکانات و ظرفیت‌های بالقوه برای انتفاع ایران از برجام را از بین برد. این ایران بود که هم اقدامات موثر داشت. باید از این پنجره فرصت استفاده لازم را ببرند و این فرصت برای همیشه نخواهد بود.

واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا
این دیپلمات ارشد ایرانی درباره اظهارات آنتونی بلینکن مبنی بر این‌که نشانه‌ای مبنی بر تصمیم ایران برای بازگشت به تعهدات هسته‌ای مشاهده نکرده‌ایم، اظهار داشت: پاسخ آقای ظریف کفایت می‌کند. یادآوری می‌کنم دولت آمریکا نه تنها از برجام خارج شده بلکه نقض کننده کلیه تعهداتش ذیل قطعنامه 2231 است و سابقه سیاهی در اجرای تعهداتش دارد و در موضعی نیست که جز بازگشت به تعهداتش و عمل به تعهداتش برگردد. توصیه می‌کنیم به جای لفاظی به اقدام عملی فکر کنند. ما برداشتن تحریم‌ها را راستی آزمایی می‌کنیم اگر اراده لازم را در طرف آمریکایی بیینم ما بعد از راستی آزمایی اقدامات جبرانی خود را انجام خواهیم داد.

واکنش به اظهارات وزیر خارجه عربستان
خطیب‌زاده درباره اظهارات وزیر خارجه عربستان گفت: عربستان باید تصمیم بگیرد آیا همچنان می‌خواهد از این ادبیات و کلام ملال آور گذشته استفاده و رفتار خود را عوض نکند و یا تصمیم گرفته به عنوان شریک سازنده در منطقه در کنار کشورهای دیگر منطقه از سیاست‌های توسعه طلبانه و جنگ افروزانه فاصله بگیرد.

وی گفت: منتظر اقدامات و تغییر رفتار ریاض هستیم. البته سیاست‌های ایران درباره گفت‌وگوهای منطقه‌ای و ترتیبات منطقه ای چیز جدیدی نیست و همواره بوده و از حضور عربستان استقبال کردیم و فکر می‌کنیم عربستان می‌‌تواند طرف سازنده‌ای باشد اگر از سیاست‌های ملال آور فاصله بگیرد.

خطیب‌زاده بیان کرد: اجازه نخواهیم داد کسی مذاکرات را فرسایشی کند. این‌که آیا گفت‌وگوها قفل شده؟ خیر و آیا پیشرفت قابل توجهی داشته است، بله. پرانتزها و براکت‌ها در بحث رفع تحریم تا حد بسیار زیادی پاک شده و چند موضوع باقی مانده که درباره آن گفت‌وگوها را ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: فکر می‌کنم چند معدودی از نکاتی که نظرات خود را گفتیم بقیه موضوعات حل شده است. درباره راستی آزمایی پیشرفت‌های خوبی داشته و یک تصمیم و اراده سیاسی در آمریکا باید باشد که به جای استفاده از وقت و انرژی وین برای دفاع از میراث شکست خورده ترامپ مسیر را عوض و به بازگشت تمام و کمال به برجام فکر کنند.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه