واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در ایران پولی می‌شود؟

فراخوان واردات واکسن کرونا و محقق نشدن وعده‌های وزارت بهداشت حواشی بسیاری از جمله پولی شدن واکسیناسیون را به دنبال داشت.

خبر آزاد شدن واردات واکسن به استناد نامه مدیرکل اداره سازمان غذا و دارو در فضای مجازی منتشر شد ، نامه ای واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت.

بر اساس این نامه که روی سربرگ سازمان غذا و دارو (یکی از زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت که مسئولیت آزمایش و تایید واکسن در کشورمان را عهده دار است و متولی واکسیناسیون کووید ۱۹ هم هست) منتشر شده، شرکت‌های وارد کننده دارو و فرآورده‌های بیولوژیک برای تامین واکسن کووید ۱۹ فراخوان شده اند؛ آن هم به قید فوریت!

به دنبال این نامه خیلی ها در فضای مجازی نوشتند که بالاخره وزارت بهداشت به ناتوانی خود در واردات واکسن اعتراف کرد و یکی از دلایل اصلی آن ناتوانی وزارت بهداشت در واکسینه کردن کادر درمان تا پایان سال است وعده ای که پیشتر داده شده بود اما محقق نشد.

البته این اولین باری نیست که فراخوان واردات واکسن کرونا داده می شود و این سومین باری است که فراخوان واردات واکسن کرونا صادر می شود البته در دو فراخوان قبلی شرکت های واردکننده بخش خصوصی موفق به واردات وخریداری واکسن نشدند زیرا بسیاری از تولیدکنندگان در دنیا واکسن را به دولت ها می فروشند.

همچنین برخی ها نوشتند وزارت بهداشت حالا که پی به ناتوانی خود برده است به دنبال حل مشکل تامین واکسن کرونا دست به دامن بخش خصوصی شده است، از طرفی با پولی شدن واکسیناسیون می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

نامه آزاد شدن وادرات واکسن کرونا

علت کندی واکسیناسیون کرونا در ایران چیست؟

تاکنون ۴۱۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی، ۲۵۰ هزار واکسن سینوفارم چین و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کوواکسین شرکت بهارات هندوستان و ۱۰۰ هزار واکسن کوبایی وارد کشور شده است و در کل حدود یک میلیون و ۲۶۰ هزار واکسن داریم.

پیش از اینها مسئولان وزارت بهداشت وعده واکسیناسیون یک میلیون و ٣٠٠ هزار نفر از گروه های پرخطر در فاز نخست را تا پایان سال ٩٩ وعده داده بودند اما با واکسن های وارد شده این وعده ها محقق نشد و نقشه وزارت بهداشتی ها برای واکسیناسیون کرونا در فاز نخست در ایران نقش بر آب شد و بسیاری بر همین اساس از کندی واکسیناسیون و ناتوانی برای واردات سخن گفتند.

موضوعی که واکنش کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو را به دنبال داشت و او با اشاره به علل کندی واکسیناسیون کرونا در ایران گفت: عواملی همچون کندی تولید، کمبود جهانی برخی مواد اولیه و جانبی نظیر رزین، ژل و مدیا، موجب عرضه محدود واکسن حتی نسبت به برنامه‌های وعده داده شده تولیدکنندگان شده و عملا به تاخیر و خلف وعده در تحویل واکسن منجر شده است.

وی افزود: این معضل، معضل جهانی است که به همراه برخی مانور‌ها و رفتار‌های سیاسی، تجاری، وضعیت را به گونه‌ای رقم زده که واکسیناسیون کرونا در اغلب کشور‌ها آنگونه که پیش بینی شده است، پیش نمی‌رود؛ چنانکه ۷۵ درصد واکسن عرضه شده فعلی تنها در ۱۰ کشور ثروتمند دنیا، مورد استفاده واقع شده و کماکان ده‌ها کشور حتی یک دوز واکسن دریافت نکرده اند و ده‌ها کشور نیز همچون کشور ما، واکسیناسیون محدود و با سرعتی کمتر از پیش بینی‌های قبلی داشته اند.

 واکسیناسیون کرونا

آخرین خبرها از واردات محموله کواکس  و اسپوتنیک وی به ایران

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای خرید بیش از ۴۲ میلیون دز واکسن، از ماه‌ها قبل، اقدام کرده بود و خرید بیش از ۲۱ میلیون دز واکسن از مسیر خرید مستقیم و سبد کوواکس، پیش از این قطعی شده که از این میان تا پایان سال ۹۹، تحویل دو میلیون و ۸۰۰ هزار دز از سوی تامین کنندگان مختلف، وعده داده شد، ولی عملا این مهم محقق نشده است.

جهانپور ادامه داد: مشکلات فنی و کندی تولید و تقاضای بالای واکسن اسپوتنیک وی موجب شد که از حداقل یک میلیون دز وعده داده شده تا پایان سال ۹۹، تحویل حدود ۴۲۰ هزار دز عملیاتی شود، ۳۷۵ هزار دز از ۵۰۰ هزار دز واکسن کوواکسین هند که تا پایان اسفند ماه باید تحویل داده می‌شد به همراه سایر ثبت سفارش‌های دیگر کشور‌ها و حتی محموله‌های واکسن‌های تحت لیسانس تولیدی در هند، با ممانعت دادستانی هند مواجه شده است.

وی افزود: محموله اول شامل یک میلیون و ۳۰۰ هزار دز واکسن آسترزنکا از مسیر کوواکس نیز با تاخیر در تولید و عرضه مواجه شده و عملا با تاخیر و در بازه زمانی طولانی‌تری به دست ما خواهد رسید لذا برنامه ریزی واکسیناسیون حداقل یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مشمول فاز یک تا پایان سال شمسی گذشته که با لحاظ بسیاری از محدودیت‌ها پیش بینی شده بود، عملا محقق نشد.

 واکسن کرونا

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه