فوتبال و حقی که هنوز زنده نشده است

طبق حکم دیوان عالی کشور، تیم فوتبال راهیان کرمانشاه باید به رقابت های لیگ یک بازگردد.

سرزمین عاشقانه ها و افسانه ها، دیار شیرین و فرهاد از دیرباز تا کنون نگین ورزش ایران بوده و مهد استعداد های ناب؛ از سال های دور و برادران محبی در کشتی و سیطره آن ها بر کشتی جهان تا همین تازگی و وزنه برداری و حافظ قشقایی پسر سبک وزنی که طلسم سنگین 42 ساله را شکست. کرمانشاه همیشه و در طول سالیان مختلف توانسته در رشته های مختلف استعدادهای فراوانی را به ورزش ایران تحویل دهد. خاطرات فوتبالی این استان هم از همان سال های دور آغاز می شود و بخش های مختلفی را در دل خود دارد. از محمد رنجبر رئیس فوتبال ایران که تیم ملی را به قهرمانی جام ملت های آسیا در سال 1972 برساند تا شاپور عبدالمحمدی، فوتبالیست خوش قد و قامت گیلان غربی که به جای پاسخ مثبت به پیشنهاد استقلال تهران، به جبهه رفت، فرمانده بخشی از جبهه غرب شد و در نهایت به شهادت رسید. به همه این ها تیم افسانه ای بانک صادرات در دهه 60 و ستارگانی مانند رضا صادق پور، تیم شیرین فراز در دهه 80 و همین حالا ستارگانی مانند کاوه رضایی را اضافه کنید که این روزها لیگ بلژیک را به نمایشگاهی برای نشان دادن هنر خود تبدیل کرده.

در این میان اما مردم استان کرمانشاه خاطرات خوشی از تیم فوتبال شیرین فراز( که چند سال است به راهیان تغییر نام داده) دارند. این تیم در سال اول حضورش در فوتبال با خرید امتیاز عقاب توانست از لیگ دسته دوم کشور صعود کند. آن ها سال بعد با درخشش در لیگ دسته اول و شکست تراکتور سازی تبریز در مرحله پلی آف توانست در فصل 1386-87 در لیگ برتر کشور به میدان برود. در آن سال اما به دلیل حواشی مختلف مدیریتی و فنی، راهیان کرمانشاه- شیرین فراز وقت- سوار بر آسانسور به لیگ دسته اول برگشت. بعد از آن به دلیل مشکلات مختلف، فرمان کریمی مدیر عامل وقت باشگاه امتیاز باشگاه را به برادر خود واگذار کرد تا این تیم با رویکرد جدیدی به میدان برود. بعد از آن باشگاه راهیان به ویترینی برای معرفی استعدادهای فوتبال کرمانشاه تبدیل شد. در آن سال ها این باشگاه عادت داشت تا با حفظ خود در میانه های جدول بیشتر تمرکزش را روی کشف و معرفی استعدادهای فوتبال استان بگذارد. فرآیندی مفید که منجر به شناخت ستاره هایی مانند علی جراح کار، فرشاد سالاروند، روح الله عطایی و... شد که بعد ها در تیم هایی مانند ملوان انزلی، تراکتور سازی تبریز و استقلال خوزستان به میدان رفتند که فرشاد سالاروند در فصل 94-95 یکی از ارکان قهرمانی استقلال خوزستان در لیگ برتر بود.

 

سقوط به لیگ دسته دوم با قانونی خلق الساعه

بدون تعارف باید فوتبال ایران را موزه ای از اتفاقات عجیب بنامیم که مواردی که در آن اتفاق می افتد قبل یا بعد از آن در هیچ جای دنیا تکرار نمی شود و تنها مختص به فوتبال ایران است. در فصل 93-94 تیم فوتبال راهیان با یکی از همین قوانین خلق الساعه و بی پایه به لیگ دسته دوم فوتبال سقوط کرد. ماجرا از این قرار است که در هر فصل و قبل از آغاز مسابقات، سازمان لیگ در ابلاغیه ای رسمی تعداد تیم هایی که در پایان فصل به دسته پایین تر سقوط می کنند را اعلام می کند و هر ساله روال بر این بود که دو تیم از از هر گروه از لیگ یک به لیگ دو سقوط کنند اما در فصل مذکور، سازمان لیگ در ابتدای مسابقات به تیم ها این نکته را اعلام نکرد و در هفته های پایانی مسابقات تعداد تیم هایی که به دسته پایین تر سقوط می کنند را سه تیم از هر گروه و در مجموع شش تیم اعلام کرد. اقدامی بی سابقه که باعث شد تیم راهیان کرمانشاه به عنوان تیم سوم به لیگ دسته دوم فوتبال سقوط کند. همان موقع مسئولان این باشگاه این اقدام بی سابقه را غیر قانونی و خلاف اساسنامه خواندند و با شکایت از فدراسیون فوتبال پیگیر وضعیت سقوط این تیم شدند. بعد از کش و قوس های فراوان و تشکیل دادگاه در نهایت حکم به نفع راهیان صادر شد.

 

از مسدود شدن حساب ها تا جریمه فدراسیون

بعد از شکایت باشگاه راهیان از فدراسیون فوتبال، با تشکیل دادگاه های بدوی و تجدید نظر، مراجع قضایی حکم به غیر قانونی بودن سقوط راهیان به لیگ دو و لزوم بازگشت این تیم به لیگ دسته اول دادند که نهایتا دیوان عالی کشور به عنوان بالاترین نهاد و مرجع قضایی کشور حکم قطعی به بازگشت راهیان کرمانشاه به لیگ دسته اول داد. پس از صدور این حکم، فدراسیون فوتبال موظف شد تا شرایط حضور این باشگاه کرمانشاهی در لیگ دسته اول در فصل 96-97 را فراهم کند که در پی عملی نشدن این اقدام حتی حساب های فدراسیون هم مدتی از سوی باشگاه راهیان مسدود شد و فدراسیون فوتبال محکوم شد تا در صورت کارشکنی و فراهم نکردن شرایط برای بازگشت این تیم، جریمه و خساراتی نیز پرداخت کند. در نهایت دیوان عالی کشور حکم به بازگشت این تیم داد تا نماینده فوتبال کرمانشاه و تیم خاطره ساز این استان، آماده حضور در لیگ دسته اول شود. در این میان اما فدراسیون فوتبال گویا قصد ندارد تا از حکم قطعی دیوان عالی کشور تمکین کند و در مسیر این باشگاه سنگ اندازی هایی انجام داده. در ماه های گذشته که فدراسیون فوتبال با سرپرست اداره می شد، مسئولان فدراسیون بارها به این باشگاه قول دادند تا شرایط برای بازگشت این تیم فراهم شود اما با در پیش گرفتن سیاست کج دار و مریز، نهایتا برای خود وقت خریدند تا انتخابات برگزار شود و عملی شدن این حکم به دوره رئیس جدید فدراسیون برسد. حالا اما وقت برای باشگاه کرمانشاهی به سرعت می گذرد و هیچ اقدام مفیدی برای بازگشت این تیم انجام نمی گیرد. مسئولان استان کرمانشاه هم بارها قول پیگیری مساعد داده اند اما هیچ کدام قدم مثبتی برنداشته اند تا در نهایت شاهد فرصت سوزی برای نماینده فوتبال کرمانشاه باشیم. کرمانشاه در فوتبال استعدادهای درخشانی دارد و داشتن حداقل یک تیم در لیگ برتر یا دسته اول برای این استان کم برخوردار و زلزله زده از نان شب هم واجب تر است. اقدامی که به نظر به رئیس جدید فدراسیون بستگی دارد تا گره از مشکل این تیم باز کند و شرایط بازگشت این تیم بر اساس حکم قانون را فراهم سازد. امری که ممکن است بعد از ماجرای ویلموتس و میزبانی‌ها، به چالشی دیگر برای رییس جدید فدراسیون تبدیل شود و دردسرهایش را دوچندان کند.

در همین خصوص شهریار حیدری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس چندی پیش در صحبت هایی گفت: فدراسیون فوتبال مکلف به اجرای حکم مراجع قضایی است و مجمع نمایندگان استان با مخالفین اجرای حکم بازگشت راهیان برخورد خواهد کرد. پروسه بازگشت راهیان به رقابت‌های لیگ دسته اول به‌صورت قانونی طی و در نهایت رای به نفع این تیم صادر شده است؛ بنابراین حکم مراجع قضایی باید اجرا شود. هر شخصی حتی رئیس فدراسیون فوتبال با اجرای این حکم مخالفت کند قطعا دستگاه قضا با وی برخورد خواهد کرد و مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نیز در مسیر تسریع اجرای حکم و مقابله با مخالفین آن، گام بر می‌دارد.

 

فوتبال و زندگی، نجات بخش آدم ها

بی شک هیچ پدیده ای به اندازه فوتبال، قدرت از بین بردن دیوارها و کنار هم نشاندن آدم ها را ندارد. از طریق فوتبال است که آدم ها با سلایق، رنگ، مذاهب و گرایشات مختلف کنار یکدیگر می نشینند و بدون هیچ مرز و دیواری مشغول یک کار واحد می شوند. حالا همین فوتبال می تواند به پناهگاهی امن برای مردم کرمانشاه تبدیل شود. برای مردمی که در این سال ها از سیل و زلزله، تا بیکاری و فقر را چشیده اند و این روزها سخت به یک شور و نشاط نیاز دارند که حضور یک تیم فوتبال از این استان در سطح بالای فوتبال می تواند این انگیزه را به آن ها تزریق کند. حضوری که می تواند برای لحظاتی اندک هم که شده مردم غم زده این استان را از غوغای جهان و شر و شورش فراغت دهد و به آن ها کمی دلخوشی هدیه کند.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه