قرعه رویایی پرسپولیس؛ استقلال اما نه دربی!

تیم پرسپولیس فرصت این را دارد تا در مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا رودرروی استقلال تاجیکستان قرار گیرد و قرعه‌ای مطلوب را تجربه کند.

تیم فوتبال پرسپولیس در حالی به استقبال دیدار حساس دور آخر مرحله گروهی می‌رود که به احتمال زیاد به عنوان سرگروه، راهی مرحله حذفی خواهد شد. پرسپولیس در صورت کسب پیروزی قطعا صدرنشین خواهد شد و اگر الوحده با 5 گل گوآ را شکست ندهد، با نتیجه تساوی هم در جایگاه صدر جدول باقی خواهد ماند.

اما باتوجه به قوانین تازه ای اف سی، صدرنشینی منجر به تقابل با تیم دوم گروه متناظر نمی‌شود و ممکن است یک تیم صدرنشین در مقابل سرگروه به میدان برود؛ در مجموع 20% احتمال دارد که پرسپولیس با تیمی صدرنشین روبرو شود: استقلال، الدحیل، الاهلی، استقلال دوشنبه و الهلال.

صعود الوحده؛ چه تیمی حریف پرسپولیس می‌شود؟

با این حال، فارغ از احتمالات کلی، شانس صعود تیم الوحده امارات به مرحله بعدی بیشتر از تیم‌های دیگر است و نماینده امارات با یک پیروزی برابر گوآی هند، راهی دور حذفی خواهد شد. در این صورت باید احتمالات با صعود تیم دوم از گروه پرسپولیس را نگه داشت و بقیه را حذف کرد؛ یعنی حذف چهار حالت.

در این صورت، اگر کار را با صدرنشینی خاتمه دهد و با احتساب جدول فعلی، شش حریف متفاوت را پیش روی خود خواهد داشت: استقلال تاجیکستان، استقلال ایران، السد قطر، الشارجه امارات، تراکتور ایران و الدحیل قطر. در این بین بدون شک تقابل با السد، استقلال و الدحیل به مراتب سخت تر از سه تیم دیگر خواهد بود.

باتوجه به این‌که استقلال تاجیکستان/الهلال عربستان با یک تساوی صعود خود را قطعی خواهند کرد، بنابراین حالات صعود تیم‌های دوم گروه A و E محتمل‌تر هستند و در چنین شرایطی، پرسپولیس باید منتظر تقابل با یکی از دو استقلال یا السد قطر باشد.

قرعه رویایی پرسپولیس؛ تراکتور بالا می‌آید؟

اما فارغ از این که شانس چه احتمالی بیشتر است، پرسپولیسی‌ها قرعه رویایی خود را دنبال می‌کنند. اگر صدرنشینی سرخ‌ها علاوه بر صعود الوحده (که محتمل است) با پیروزی تراکتور و شرایط صعود این تیم همراه شود، پرسپولیس به استقبال قرعه مطلوبی خواهد رفت. در این صورت فقط سه حریف شانس دیدار با پرسپولیس را خواهند داشت: استقلال تاجیکستان، الشارجه امارات و تراکتور ایران.

تقابل با این سه تیم از آن جهت مطلوب پرسپولیس است که قرمزها سال گذشته الشارجه را با نتیجه 4-0 شکست دادند و همچنین در سال‌های اخیر هیچ تیم مدعی ای را به اندازه تراکتور از پیش رو برنداشته‌اند. همچنین نماینده فوتبال تاجیکستان نیز اولین دوره حضورش را سپری می‌کند و تجربه کمتری نسبت به بقیه تیم‌ها دارد.

قمار سنگین روی صعود استقلال!

احتمال تقابل پرسپولیس با کم‌تجربه‌ترین تیمی که شانس صعود به مرحله بعدی را دارد، روی کاغذ 10% است اما در عمل، کمتر از این‌ها خواهد بود. این راه تقابل پرسپولیس با استقلال دوشنبه است: صدرنشینی پرسپولیس، صعود الوحده، صعود تراکتور، صدرنشینی استقلال دوشنبه و البته حذف تیم دوم گروه C و D (استقلال، الاهلی یا الدحیل - السد یا النصر).

پرسپولیس

حالا فارغ از این‌که صدرنشینی پرسپولیس به همراه صعود تراکتور و الوحده چقدر محتمل هستند، استقلال تاجیکستان برای صدرنشینی باید یک پیروزی دیگر کسب کند چرا که الهلال به چیزی جز سه امتیاز در دیدار با شباب الاهلی نمی‌اندیشد. بنابراین احتمال دارد سه پیش فرض نخست جور شوند اما در آخر الهلال به پست پرسپولیس بخورد!

پرسپولیس امشب حریفش را می‌شناسد؟

آنچه که امروز رخ خواهد داد، اهمیت بالایی خواهد داشت. اگر النصر، السد را شکست دهد و تراکتور از الشارجه 3 امتیاز بگیرد، همه چیز به شب پایانی کشیده می‌شود و هر احتمالی روی کاغذ باقی خواهد ماند.

اما در غیر این صورت، با حذف النصر یا السد به همراه تراکتور، تکلیف مرحله حذفی تا حد بسیار زیادی روشن خواهد شد. الوحده به همراه الهلال/ استقلال و الدحیل/الاهلی/استقلال به مرحله حذفی می‌روند که در این صورت، فعلا حریف پرسپولیس، رقیب سنتی است!


 

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه