چه کسی گفته پول پرسپولیسی‌ها خرج استقلال می‌شود؟/وزیر نه قرمز است نه آبی

رییس فدراسیون والیبال که مدتی معاون وزیر ورزش و جوانان بود می‌گوید که وزیر تعلق خاطری به هیچ تیم فوتبالی ندارد.

کمی به نسبت آخرین باری که با او گفت و گو کردم پیر شده اما با انرژی تر.هنوز هم انگیزه این را دارد که برای والیبال کار کند ولی این بار دور و برش خلوت تر است.زیاد رفت و آمدی در فدراسیون نیست و یک آرامش عجیبی آنجا مشاهده می شود.محمدرضا داورزنی پس از مدتی که به وزارت خانه رفت تا معاون وزیر ورزش و جوانان باشد دوباره به والیبال برگشت تا شاید خیلی از کارهای ناتمامی که داشت را انجام بدهد.او و فدراسیون‌اش به بهانه های مختلف سیبل انتقادات هستند.یک روز لیگ برتر،یک روز کباب برگ و انتخاب رییس اتحادیه کباب پزان برای سرپرستی تیم ملی و یک روز برجسته کردن مصاحبه با یک شبکه آنور آبی.با این حال وقتی از داورزنی درباره همه این حاشیه ها سوال می کنیم همان لبخند همیشگی اش را می زند و می گوید:«خودشان در فدراسیون نیستند،رفت و آمد ها قطع شده و چون باج نداده و نمی دهم حاشیه درست می کنند،قطار ما دارد می رود و آنهایی که پیاده هستند مدام سنگ می زنند.»

او نگرانی زیادی برای هجمه هایی که به وجود آمده ندارد.حرفش هم این است که اگر سوالی پیش می آید،اگر هر کسی می خواهد درباره اتفاقی که پیش آمده بداند تماس بگیرد،توضیحات را بشنود و اگر قانع نشد هر تصمیمی که خواست بگیرد.با این حال داورزنی یک حرف دیگر هم می زند؛اینکه:«همه این حاشیه ها را بریزید دور.تخته سفیدی که کنارم هست را ببینید.ریز به ریز برنامه های والیبال مشخص است.بودجه های هر سفر را ذخیره کرده ایم و دست مان هم مقابل کسی دراز نیست.ما هدف داریم و با هدف پیش می رویم.من نه به خاطر خودم که به خاطر والیبال ایران و تیم ملی ای که باید حواسم به همه چیزش باشد می جنگم.»

حضور در وزازت خانه

دستور بود.تشخیص آقای وزیر این بود که ما در این بخش می توانیم کمک کنیم و با توجه به تجربیاتی که در بخش های مختلف ورزش داشتیم بتوانیم یک نقشی را در حوزه ورزش قهرمانی ایفا کنیم.اینکه در والیبال بمانیم و فقط در این حوزه نقش و ماموریت مان را ایفا کنیم یک بحث بود اما بحث دیگر این بود که به وزارت خانه برویم و در حوزه معاونت ورزشی کار کنیم.وقتی کسی سرباز است تکلیف نمی کند که من اینجا بروم بهتر است یا نروم. وقتی سیستم تشخیص بدهد در یک میدانی باشد باید همان جا  بروی.

بازگشت دوباره به والیبال

برای من حضور در وزارت خانه تجربه خوبی بود و از طرفی هم آدم یک حس خوب پیدا می کند که والیبال این قدر مورد توجه مردم و رهبری است. برگشت من به والیبال هم میل خودم نبود؛ کار آدم را خسته نمی کند، هرجایی که آدم فکر می کند می تواند تاثیر بگذارد باید کار کند.

 

گره عجیبی به نام باشگاه های سرخابی

هر کاری هزینه خودش را دارد ولی آن چیزی که خیلی ورزش را تحت تاثیر قرار می دهد و دچار چالش می کند موضوع باشگاه سرخابی هاست. یک زنجیره متصل و مرتبط . اگر این دو باشگاه خوب کار کنند ورزش و فوتبال هم خوب کار می کنند. خیلی از رشته های ما هستند که افتخارات زیادی کسب می کنند و  در سطح جهان مطرح هستند. تکواندو، ووشو، کاراته و البته رشته های گروهی ما مثل والیبال و بسکتبال در جایگاه خوبی در جهان هستند اما به دلیل جایگاهی که فوتبال در دنیا دارد در بین مردم هم این حساسیت ها وجود دارد و به شکلی اگر فوتبال و باشگاه های پرطرفدار دچار مشکل شوند همه پیروزی ها و موفقیت های رشته های دیگر زیر این شکست هایی که ما در انتخابی ها یا در حوزه فوتبال می خوریم دفن می شود و دیگر دیده نمی شود.

وزیر نه پرسپولیسی است نه استقلالی

 سرخابی ها چه نفعی برای وزارت دارد؟ من به عنوان آدمی که در ورزش کشور چهار دهه کار کرده این را می گویم که بودن این دو باشگاه در اختیار وزارت ورزش جز اینکه انتظاراتی برای نتایج ، اتفاقات و بازیکنان باشگاه ایجاد می کند هیچ عایدی ندارد. اینکه وزارت برای درآمدزایی این دو باشگاه مدیریت می کند ربطی به این ندارد که درآمد وزارت با آن ها بالا می رود.اصلا درآمد دو باشگاه ربطی به وزارت ندارد.الان فشارهایی زیادی از طرف افکار عمومی و هواداران به وزارت می آید که چرا این آدم مدیرعامل نیست چرا آن هست! به عنوان کسی که در وزارت بودم و از نزدیک شاهد مسائل بوده ام اصلا این موضوع که وزارت طرفدار یک تیم است را قبول ندارم.

سلطانی فر دو سال است که می خواهد این دو باشگاه خصوصی شوند

آقای سلطانی فر دو سال است به دنبال این است که این دو باشگاه خصوصی شوند. در آن زمان تلاش کرد که از طریق سازمان خصوصی سازی شود اما با مصوبه مجلس به این سمت رفت که به بورس و فرابورس برود و کشف قیمت شود.روند خصوصی سازی دست وزارت خانه نیست؛ وزارت ورزش ازهیات دولت درخواست کرد که اجازه دهد که این دو باشگاه واگذار شوند. رئیس جمهور هم ابلاغ کرد و این به فرآیند سازمان خصوصی سازی رفت. از طریق سازمان شروع به فراهم کردن مقدمات واگذاری شد اما مجلس مصوبه ای داشت و به همین دلیل تصمیم دولت درسازمان خصوصی سازی متوقف شد و به این سمت رفت که در بورس و فرابورس واگذار شود. تعجب می کنم که گاهی مطالبی می شونم که می گویند اراده ای وجود ندارد اما به جرات می گویم که وزارت به دنبال واگذاری است.

امضای قرارداد با ویلموتس چه ربطی به وزارتخانه دارد؟

درخصوص فدراسیون فوتبال و امضای قرارداد با ویلموتس وزارت ورزش در کجای تصمیمات آن است که باید پاسخگو باشد؟ امضای قرارداد مربیان ارتباطی به وزارت ورزش ندارد. در تصمیمات فدراسیون فوتبال، وزارت فقط نظاره گر است. قصه شترمرغ و مرغ است؛ ما در این موضوعات اعلام کردیم که باید وزارت خانه ای تشکیل شود تا پاسخگوی مجلس باشد و سازمان تربیت بدنی را به وزارت خانه تبدیل کنیم تا فدراسیون ها پاسخگوی مجلس باشند. به دوستان مجلس هم گفته ام که در خصوص پرونده فوتبال وزیر باید پاسخگوی چه چیزی باشد؟ اصلا طبق اساسنامه نه می تواند نقش داشته باشد و نه دخالت کند. اینکه وزارت ورزش باید پاسخگو باشد درست است اما پاسخگوی چه چیزی؟ اینکه به شما مسئولیت می دهند باید اختیارهم داشته باشید اما اگر اینگونه نباشد پاسخ چه چیزی را می خواهید بدهید؟دولت نمی تواتد پاسخگوی چیزی باشد که دخالتی در آن ندارد.

چرایی عدم حضور مربیان و بازیکنان خارجی در فوتبال

این یکی از سیاست های دولت است؛ دولت می گوید با این همه پرونده باز در FIFA  و AFC و همچنین مشکل تامین ارز؛ صلاح نیست بازیکن و مربی خارجی دیگری اضافه شود.نقش دستگاه های بیرونی مثل فیفا و ای اف سی نسبت به رشته های دیگر قابل قیاس نیست و این مهم ترین دلیل برای ممنوع شدن ورود خارجی ها در فوتبال است. حجم حضور و رقم قراردادهای خارجی های فوتبال و مقرراتش با سایر فدراسیون های بین المللی متفاوت است. وزارت ورزش می تواند بگوید که سیاست کلی دولت این است که از بازیکن و مربی خارجی استفاده نشود تا شرایط عمومی کشور و ارز درست شود. طبیعی است وقتی که برای تامین و انتقال ارز مشکل داریم، این کار را انجام دهد.فدراسیون و باشگاه های ایران در حال حاضر از فیفا و ای اف سی طلب دارند اما امکان انتقالش نیست. در پرونده ویلموتس فدراسیون از یک سازمانی قرض گرفت و قرار شد پول هایش را از فیفا بگیرد و پس بدهد اما این کار صوت نگرفت و نتوانستند این کار را انجام بدهند.

پول پرسپولیسی ها خرج استقلالی ها نمی شود

اصلا چنین چیزی امکان پذیر نیست.این باشگاه ها هیئت مدیره دارند و هرکدام به پول های خود دسترسی دارند. مثلا اگر استقلال در AFC پولی داشته باشد ما این پول را نمی گیریم که به پرسپولیس بدهیم. چنین مکانیزمی اصلا امکان پذیر نیست. تا زمانی که ساختار فدراسیون و باشگاه های سرخابی به این شیوه است، نباید توقع چندانی داشت.فرقی هم نمی کند چه کسی وزیر یا معاون باشد، اگر قرار است وزیر پاسخگوی وضع فوتبال باشد باید به او اختیار هم بدهند. اگر نه، خود فدراسیون باید پاسخ بدهد. من رییس فدراسیون که نهاد عمومی غیردولتی هستم باید پاسخگوی عملکرد خودم باشم و نمی شود که از یک طرف بگویم غیردولتی هستم و از طرف دیگر از وزیر بخواهم که در مجلس پاسخگو باشد.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه