کدام مدل ریزش مو موقتی و برگشت پذیر است؟

۳ مدل متفاوت طاسی وجود دارد که می‌توان با مراجعه به متخصص برخی از آن‌ها را درمان کرد.

ریزش مو و طاسی یکی از موارد شایع در میان مردان است. با این حال، نوع خاصی از ریزش مو وجود دارد که به آن "آلوپسی" یا "طاسی منطقه ای" می‌گویند که می‌تواند ناشی از اختلالات سیستم ایمنی باشد که در آن سیستم دفاعی بدن بطور اشتباه به فولیکول‌های موی سر حمله کرده و آن‌ها را تخریب می‌کند.

طاسی منطقه‌ای می‌تواند در یک و یا چند بخش سر اتفاق بیوفتد. در موارد کمتر، ممکن است این نوع طاسی ناشی از مصرف دارو‌های خاص باشد. طاسی به طور کلی خود شامل سه نوع متفاوت است:

۱- طاسی مدل مردانه
۲- طاسی مدل زنانه
۳- طاسی منطقه‌ای

طاسی مدل مردانه زمانی رخ می‌دهد که فولیکول‌های موی سر به هورمون‌ها حساسیت شدید پیدا می‌کنند. در این حالت، رشد موی سر متوقف می‌شود و دو فرآیند اتفاق می‌افتد: از حجم موی سر در قسمت پیشانی کاسته شده و موی سر شروع به ریزش می‌کند، و در گام بعدی مو‌های بالای سر نازک می‌شوند.

از سوی دیگر، هنوز دلیل مشخص و قطعی برای طاسی مدل زنانه ارائه نشده است، اما دانشمندان معتقدند این نوع طاسی ناشی از حساسیت به هورمون است. به طور کلی نازک و ضعیف شدن موی سر در زنان یکی از بزرگترین چالش‌های آن‌ها است که می‌تواند در نهایت منجر به طاسی زنان شود.

درباره مدل طاسی منطقه‌ای نیز باید گفت این نوع طاسی به دلیل آنکه ناشی از بیماری خودایمنی است، قابلیت درمان دارد، اما نه به طور کامل. این مدل طاسی در کودکان و بزرگسالان به یک میزان شایع است. دانشمندان هنوز دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های موی سر را کشف نکرده اند، اما بر این باورند که دلیل این موضوع می‌تواند ارثی (ژنتیکی) و یا به دلیل عوامل محیطی باشد.

می‌توان با مراجعه به متخصص این نوع طاسی را درمان کرد. با این وجود، رشد مجدد موی سر در مناطق ریخته شده چند ماهی به طول خواهد انجامید. متاسفانه طاسی منطقه‌ای تنها به موی سر خلاصه نمی‌شود و می‌تواند باعث ریخته شدن منطقه‌ای مو‌های صورت، ریش، ابرو و مژه‌ها شود. حتی ممکن است طاسی منطقه‌ای باعث ریزش مو‌های داخل بینی نیز شود. بی تردید کسانی که در مشاغل حساسی مانند آشپزی مشغول کار هستند، در صورت ابتلا به طاسی منطقه ای، تجربه نامطبوعی را به مشتری‌های خود انتقال خواهند داد.

به طور کلی طاسی می‌تواند موقت و یا دائمی باشد. افرادی که دچار طاسی شده اند بهتر است این حقیقت را بپذیرند، زیرا حساسیت زیاد در این مورد می‌تواند تبعات روانی شدیدی برای آن‌ها به همراه داشته باشد. البته می‌توان با مراجعه به موقع به پزشک و دریافت دارو، بخشی از مو‌های ریخته شده را بازگرداند.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه