کبودی بدن را با ۱۰ درمان خانگی از بین ببرید

کبودی بدن شاید یک مشکل جدی محسوب نشود، اما گاهی آثار آن به صورت دائمی بر روی پوست باقی می‌ماند که می‌تواند با چند راهکار ساده آن را درمان کرد.

 کبودی یک علامت بسیار شایع است؛ اما جای نگرانی ندارد، زیرا با گذشت زمان بهبود می‌یابد. با این حال، گاهی اوقات لازم است که از آن‌ها مراقبت کنید که در غیر این صورت ممکن است جای زخم یا علائم دائمی برجای بگذارد.

کبودی در اثر برخورد به چیزی یا افتادن از فاصله نزدیک اتفاق می‌افتد و ممکن است همراه با درد و سوزش باشد که باعث بی خوابی شما می‌شود، بعضی اوقات هم بدون دلیل اتفاق می‌افتد. صرف نظر از علت کبودی، در این گزارش ۱۰ روش درمانی خانگی موثر برای از بین بردن آن معرفی می‌شود:

یخ درمانی

در صورت کبودی، کمپرس یخ را باید مستقیماً روی محل کبودی بگذارید تا جریان خون در ناحیه آسیب دیده کاهش یابد و در نتیجه مقدار خون نشت شده از رگ‌های خونی به ناحیه آسیب دیده کاهش یافته و خون در زیر پوست حبس می‌شود.

کمپرس گرم

توصیه می‌شود از کمپرس گرم پس از یک دوره آسیب دیدگی استفاده کنید، زیرا گرما به شما کمک می‌کند تا جریان خون از محل کبودی برگردد و میزان خون حبس شده در زیر پوست کاهش یابد، بنابراین تورم آن کاهش می‌یابد.

کمپرس گرم

روغن‌های اصلی

روغن‌های اصلی دارویی برای اکثر مشکلات پوستی است و کبودی نیز با برخی روغن‌ها قابل درمان است. دو روغن اساسی برای کبودی، روغن درخت چای و روغن اسطوخودوس هستند. روغن درخت چای ماهیتی ضد باکتری دارد و روغن اسطوخودوس دارای خواص درمانی و تسکین دهنده باورنکردنی است. این موارد می‌توانند روند بهبود کبودی را تسریع کنند.

فندق جادوگر

فندق جادوگر به تحریک جریان خون، التیام زخم‌ها و کاهش سریع التهاب کمک می‌کند. چند قطره از محلول فندق جادوگر را روی یک پنبه قرار دهید، سپس آن را حداقل دو بار در روز روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

روغن آرنیکا

آرنیکا یک گیاه موثر برای درمان زخم‌ها و کوفتگی پوست است. این ماده حاوی خواص دارویی شگفت انگیزی است که برای ترمیم سریع پوست بسیار مفید است. اگر در خانه خود فرزندانی دارید که در هنگام بازی به طور مکرر به خود آسیب می‌رسانند، باید روغن آرنیکا را در کمد‌های خود نگه دارید. این روغن برای بهبود زخم‌ها و کوفتگی جزئی مفید است.

نمک اپسوم

نمک اپسوم به طور گسترده در بسیاری از درمان‌های خانگی استفاده می‌شود. همچنین برای درمان کبودی نیز مؤثر است، زیرا به شل شدن بافت ماهیچه‌ها کمک می‌کند. اما نباید از آن برای درمان زخم‌های باز استفاده کنید؛ زیرا ممکن است زخم را تحریک کند.

خمیر دندان

استفاده از خمیر دندان می‌تواند به درمان کبودی و رفع آثار آن کمک کند. این ماده حاوی مواد خاصی است که جریان خون را تقویت کرده و لخته خون را از بین می‌برد. طبق بسیاری از آزمایشات، برخی افراد فقط با یک روز استفاده از آن نتیجه مطلوب را مشاهده کردند. می‌توانید خمیر دندان را روی ناحیه کبودی قرار دهید و پوست را با باند بپوشانید؛ بهتر است این کار را شب انجام دهید.

خمیر دندان

زنجبیل

زنجبیل ماده مهمی است که برای تسکین بیشتر مشکلات پوستی مفید است. زنجبیل اثر گرم کننده‌ای بر روی پوست ایجاد می‌کند. این دارو به آرام شدن التهاب و باز شدن رگ‌های مسدود شده کمک می‌کند. زنجبیل به دلیل مزایایی که دارد برای درمان بسیاری از بیماری‌ها شناخته شده است و درمان کبودی تنها خاصیت آن نیست.

زنجبیل را بشویید تا آلودگی‌های آن پاک شود، اما پوست آن را جدا نکنید. آن را خرد کرده و روی ناحیه آسیب دیده بمالید. روی آن را با یک تکه پارچه بپوشانید تا در جای خود ثابت بماند. هر روز دو بار این کار را تکرار و تفاوت را مشاهده کنید.

پیاز و سیر

پیاز و سیر دارای خواص ضد التهابی هستند و به کاهش التهاب کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین رشد سلول و جریان خون را تقویت می‌کنند.

آناناس

آناناس تازه حاوی مخلوط خاصی از آنزیم هاست که به درمان کبودی و کاهش تورم ظاهر شده در فرد مبتلا کمک می‌کند. با خوردن آناناس یا با مصرف مکمل‌های غذایی حاوی این آنزیم‌ها (آنزیم بروملین) یا با استفاده از کرم موضعی حاوی آن‌ها می‌توانید از این آنزیم‌ها بهره‌مند شوید.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه