بازگشت بازیگران ممنوع التصویر به پایتخت + عکس

معاون سیماگفت: تصمیم ما برای ساخت «پایتخت ۷» جدی است. صحبت‌های ما انجام شده و فقط به خاطر اینکه عجله‌ای نداشته باشیم به کنداکتور نوروزی برسد به همین خاطر روی کیفیت و محتوا تأکید داشتیم فیلمنامه باید نوشته شود. از این جهت «پایتخت ۷» را برای نوروز ۱۴۰۰ نداشتیم چراکه برای ما محتوا و فیلمنامه بسیار مهم است. .

سریال پایتخت از آن دسته آثاریست که شاید نمونه­ ی آن در تاریخ تلویزیون ایران کمتر پیدا شود. دلایل متعددی از جمله داستان و شخصیت پردازی جذاب و باورپذیر کاراکترهای سریال پایتخت، صمیمیت و سادگی جاری در روایت، پرداختن به مسائل روز جامعه، استفاده صحیح و به اندازه از لهجه­‌ی شیرین مازندرانی و ترکیب آن با تکه کلام های بامزه، همه و همه باعث شدند تا سریال پایتخت به موفقیتی کم نظیر دست پیدا کند و تا امروز با استقبال چشمگیر مردم مواجه شود. تا جایی که شش فصل از آن ساخته شد و توانست در نوع خودش رکورد کاملا منحصر بفردی را به ثبت برساند. با چیاتود همراه باشید تا نگاهی به پرونده­ی پر فراز و نشیب این سریال بیندازیم.

معاون سیما: تصمیم تلویزیون برای ساخت «پایتخت ۷» جدی است
.
حمید شاه‌آبادی که مدت کوتاهی است معاونت سیما را بر عهده گرفته، در نخستین نشست با اهالی رسانه درباره ساخت فصل هفتم سریال «پایتخت»، گفت: تصمیم ما برای ساخت «پایتخت ۷» جدی است. صحبت‌های ما انجام شده و فقط به خاطر اینکه عجله‌ای نداشته باشیم به کنداکتور نوروزی برسد به همین خاطر روی کیفیت و محتوا تأکید داشتیم فیلمنامه باید نوشته شود. از این جهت «پایتخت ۷» را برای نوروز ۱۴۰۰ نداشتیم چراکه برای ما محتوا و فیلمنامه بسیار مهم است.
 .
او همچنین درباره برگشت بازیگرانی ممنوع التصویر به تلویزیون، توضیح داد: نگاه ما کریمانه و همدلانه است و از هر خطا و اشتباهی یک نقطه  نمی‌سازیم، هرچه قدر چهره‌های هنری ما همراه‌تر با سیاست‌های ما باشند ما حضورشان را سرمایه می‌دانیم. نگاه صفر و صدی نخواهیم داشت، ما ظرفیت‌های نامحدود نداریم اگر نگاه ما رعایت شود، می‌شود تعامل داشت و  جنگ‌ و گریزی نخواهد بود.

 

 

 

ایده سریال پایتخت ۱ از کجا آمد؟

محسن تنابنده را میتوان تقریبا مغز متفکر و ایده پرداز اصلی سریال پایتخت دانست. به گفته­‌ی خود تنابنده ایده­‌ی اولیه و خام این سریال را از یکی از دوستانش بنام تورج اصلانی (یکی از کارگردانان حال حاضر سینما) خریده است و با پرداخت و شاخ و برگ دادن به آن داستانی را نوشته و به صدا و سیما ارائه داده که درجا رد می‌شود. تنابنده دوباره روی این ایده و داستان کار میکند و از اشخاصی مانند مرحوم خشایار الوند، امیرحسین قاسمی و حسن وارسته در این راه کمک میگیرد که با ارائه­‌ی مجدد طرح به صدا و سیما، این بار مسئولان متقاعد میشوند تا با آن موافقت کنند. 

به گفته‌­ی تنابنده، دیگر دلیلی که باعث شده طرح او مورد پذیرش قرار گیرد، کم بودن تولیدات صدا و سیما در آن برهه از زمان بوده و مسئولان مجبور می‌شوند از فرصت پیش آمده استفاده کنند. در ادامه میگوید که بغیر از تیم تولید سریال پایتخت تقریبا همه با ساخت آن مخالف بودند و دلیلشان این بود که سریال بازیگر مشهور کمدی ندارد و ممکن است موردپسند مخاطب قرار نگیرد، اما تیم تولید با همدلی یکدیگر دو قسمت از سریال را ساختند و به تلویزیون ارائه دادند که در نهایت با رضایت مسئولان مواجه شد.

 

سختی­‌های کار در سریال پایتخت ۱ و کامیون ۱۲ تنی

سریال پایتخت از زمان ساخت فصل اول تا کنون با چالش­های بسیاری روبه رو بوده است. از چالش­های زمان تولید سریال گرفته تا انتقادها و حواشی گوناگونی که پس از پخش سریال به راه می ­افتاد. سختی‌­های کار در پروژه­ی پایتخت یک برای کارگردان آن یعنی سیروس مقدم به اندازه­ای بوده که گفته است:

” تا بعد از ساخت سریال زیرهشت مطمئن بودم که این سخت­‌ترین کار من است اما سریال پایتخت، ۱۰ برابر سختیِ بیشتری برای تیم ما داشت. از این جهت که بنابر قصه­‌ی خیابانی سریال باید با یک کامیون ۱۲ تنی که نزدیک به هفت متر طول داشت، مدام از نقطه‌­ای به نقط‌ه­ی دیگر شهر جابجا میشدیم. همچنین آب و هوای متغیر، سرمای نزدیک به بیست درجه زیر صفر و کار با بازیگران خردسال از جهت شیطنت‌­های خاصی که داشتند، تا حدی سختی روند تولید را بیشتر میکرد.”

نحوه انتخاب لهجه­‌ی مازندرانی برای سریال پایتخت ۱

محسن تنابنده به دلیل اشراف خوبی که به لهجه‌­های اقوام مختلف داشته، هر کدام از آنها را به همراه داستان سریال مورد تحلیل قرار میداده و با انجام آزمون و خطا سعی در پیدا کردن بهترین لهجه برای کاراکترهای سریال بوده است. آریا عظیمی نژاد به عنوان آهنگساز و از عوامل کلیدی سریال، پیشنهاد میدهد تا خطه­‌ی مازندران از جهت داشتن موسیقی محلی غنی برای سریال پایتخت انتخاب شود، که در نهایت این ایده از طرف سایر عوامل با موافقت رو به رو میشود.

 

بازخوردهای سریال پایتخت ۱ و انتقاد نماینده شهر علی آباد

با پخش سریال پایتخت یک، انتقاد به تمسخر لهجه­‎‌ی مردم شمال کشور از مواردی بود که از جانب نماینده‌­ی شهر علی آباد کتول صورت گرفت. اما محسن تنابنده در پاسخ به این اعتراض گفت:

 ” تمام خانواده های شهرستانی دارای لهجه خاص خود هستند و ساختن یک اثر صرفا پیرامون مردم تهران و زندگی آنها کار اشتباهی است. من به شخصه تسلط کافی بر روی لهجه دارم و فرهنگ شمالی‌ها را به خوبی می شناسم. حتی بعد از پخش سریال بیشترین میزان رضایت را از سمت مردم مازندران و گلستان دریافت کردیم و بسیاری از افراد فرهنگی و هنری استان گلستان با من تماس گرفتند و تشکر کردند. ما در سریال افراد شریف گلستانی را نشان دادیم و چنین اعتراض­هایی بی دلیل و آزاردهنده است.”

انتقاد دیگری که از سمت بعضی از بینندگان وجود داشت این بود که چرا مردم مازندران تا به این اندازه در سریال خوب نشان داده­ شده‌­اند. سیروس مقدم در پاسخ به این مسئله اظهار کرد که درباره‌­ی این موضوع درست­‌ترین انتخاب را داشتند و ساخت سریال بر اساس تحقیقات صورت گرفته است.‌

پرونده سریال پایتخت ۲

ایده سریال پایتخت ۲ از کجا آمد؟

طبق گفته‌­ی سیروس مقدم، دو سال پیش از ساخت فصل دوم، همراه با محسن تابنده و احمد مهرانفر در حاشیه جاده آمل با تعداد زیادی گنبد و گلدسته مواجه میشوند که تابش نور خورشید جلوه عجیبی به آنها داده بود. این تصویر زیبا باعث میشود که همان جا ایده­‌ی فصل دوم سریال پایتخت شکل بگیرد.

 

سختی های کار در سریال پایتخت ۲ و مشکل ریه محسن تنابنده

تنابنده در این رابطه میگوید: ” ما در منطقه شیرگاه و در اوج سرما مشغول بکار میشدیم بطوریکه خود من به شخصه بیست روز مشکل ریه پیدا کردم و برای چند روزی در بیمارستان بستری شدم. در این فصل نسبت به پایتخت یک علیرغم تفکرات بینندگان، هزینه‌­های مالی کمتری صرف پروژه شد اما هزینه­‌های انسانی بسیار بالا بودند. بطور مثال حتی برای افتادن یک موبایل در آب باید شخصی درون آب میرفت و پلان کوتاهی را میگرفت.”

 

حادثه رانندگی در سریال پایتخت ۲

و اما حادثه­ای که در حین ساخت سریال پایتخت دو رخ داد. عوامل سریال بعد از اتمام فیلمبرداری سکانس­های مربوط به قشم، برای بازگشت و ترک این شهر بصورت دو گروه از طریق مسیرهای هوایی و زمینی اقدام میکنند. گروهی که از راه زمینی در حال بازگشت بودند، در جاده سیرجان دچار سانحه­‌ی رانندگی شده و سه تن از آنها مجروح میشوند که متاسفانه یکی از عوامل به دلیل جراحت وارد شده پای خود را از دست میدهد.

 

سرنوشت گنبد و گلدسته­‌ی سریال پایتخت ۲

پس از اتمام فیلمبرداری سریال پایتخت ۲، گنبد و گلدسته‌­ای که در سریال مورد استفاده قرار گرفته بود، طی مراسمی به مسجدی بنام صاحب الزمان در شهر سعادت بوکان و در ۲۰۰ کلیومتری استان فارس اهدا شد.

 

بازخورد­های سریال پایتخت ۲ و مخالفت برخی از نمایندگان مجلس

پس از پخش سریال پایتخت دو، مخالفت­هایی از جمله دو بار تجمع مقابل استانداری مازنداران، تجمع معترضانه در قائم شهر، مخالفت برخی از نمایندگان مجلس و پرسنل استانداری مازندران، اعتراض بعضی از وبسایت­ها و نشریات و… به راه افتاد. به عنوان مثال نماینده مردم ساری در مجلس اظهار داشت؛ کاری که صداسیما انجام داده حتی استعمارگران اروپایی هنگام غارت کشورهای آفریقایی انجام ندادند. در برابر این مخالفت­ها، از جمله کسانی که به پایتخت ۲ روی خوش نشان داد امیر خوراکیان رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود که در این رابطه گفت: ” این سریال به مفهوم خانواده به خوبی پرداخته است، چیزی که ما هم مدتی است در پی نهادینه کردن آن هستیم.”   

پرونده سریال پایتخت ۳

ایده سریال پایتخت ۳ از کجا آمد؟

سیروس مقدم در این رابطه میگوید: ” برای شکل گیری ایده این فصل ابتدا فکر کردیم مازندران علاوه بر فرهنگ اصیلی که دارد به چه چیزی مشهور است. قطعا مازندران مهد ورزش کشتی است پس به همین دلیل و البته به پیشنهاد خشایار الوند، تصمیم گرفتیم که این بار وارد عرصه ورزش شویم. سعی کردیم در کنار این مورد به مسائلی دیگری از جمله محیط زیست، جلوگیری از جنگل­ها و گونه­‌های جانوری و همچنین محیط بانان بپردازیم. به یاد دارم در روزهای تولید سریال، روزی به محیط بانی مراجعه کردیم و این مورد را متوجه شدیم که محیط بانان لباس فرم ندارند و با لباس شخصی به جنگل میروند. دقیقا بعد از پخش سریال ما بود که هم لباس فرم و هم آرمی برای خودروی محیط بانان در نظر گرفته شد.”

 

سختی های کار در سریال پایتخت ۳ و دوپینگ محسن تنابنده

یکی از سختی های بارزِ کار در سریال پایتخت ۳، وزن کم کردن محسن تنابنده برای نقش نقی بود که این بار چالش شرکت در مسابقات کشتی را پیش رو داشت. او همزمان با کارش در سریال، به کمک رژیم چیزی در حدود ۱۱ کیلو وزن کم کرد تا به عنوان نقیِ کشتی گیر ایفای نقش کند.       به گفته­‌ی تنابنده، مدتی هم به دلیل عوارض جانبی این کار در بیمارستان بستری میشود که البته پزشکان به موقع خطر را از او دور می‌کنند. 

جالب است بدانید تنابنده به دلیل بیماری و انجام تمرینات سنگین کشتی، مجبور میشود تا آمپول دوپینگ به بدنش تزریق کند که در نهایت موفق میشود تمام سکانس­های مربوط به مسابقات کشتی را فقط در هفت ساعت بازی کند.

 

همکاری تعدادی از پیشکسوتان ورزش کشتی با سریال پایتخت ۳

عوامل سریال معتقد بر این بودند که باید همه‌­ی موارد بصورت کارشناسانه در سریال پیاده شود، پس برای به اجرا گذاشتن صحیح فنون کشتی از تعدادی کارشناس و پیشکوست این رشته همچون رسول خادم، مجید خدایی، بهرام مشتاقی (که در سریال به عنوان مربی نقی هم حضور داشت)، محمد بنا، حمید سوریان و… کمک میگیرند. طبق گفته‌­های محسن تنابنده، او توانسته با راهنمایی و البته حمایت های بی دریغ این افراد فنون کشتی را بصورت اصولی یاد بگیرد و در سریال به نمایش بگذارد.

 

درگیری نقی با کشتی گیر اسرائیلی در سریال پایتخت ۳

در صحنه­‌ای از سریال پایتخت ۳ قرار بوده تا نقی از قبول مسابقه با کشتی گیری از رژیم صهیونیستی خودداری کند و سپس در سکانسی دیگر با او درگیر شود و حسابی او را کتک بزند. سیروس مقدم درباره­‌ی این موضوع گفته است: ” متاسفانه به دلیل نیاز به حضور در خارج از کشور این مسئله محقق نشد و همیشه حسرت میخورم که چرا نتوانستیم آن صحنه را فیلمبرداری کنیم.”

 

صحنه­‌ی رونمایی از پیراهن تیم ملی فوتبال در سریال پایتخت ۳

سیروس مقدم: ” در قسمتی از سریال تصمیم بر این شد که صحنه­‌ی رونمایی از پیراهن تیم ملی فوتبال با آرم یوزپلنگ ایرانی بازسازی شود که برای حضور در این سکانس، آقای کفاشیان و عده­ای از ورزشکاران با توجه به علاقه‌­ای که به سریال پایتخت داشتند، دعوت ما را پذیرفتند.”    

پرونده سریال پایتخت ۴

نحوه شکل گیری داستان سریال پایتخت ۴ از زبان خشایار الوند

پایتخت ۳ یک کمدی – ملودرام ورزشی بود. به نظرمان آمد میشود در این فصل بٌعد اجتماعی سریال را بیشتر کنیم که به همین خاطر تصمیم گرفتیم هما کاندیدای شورای شهر شود. از آنطرف هم شورای شهر پستی صرفا اجتماعی یا دولتی نبود و میتوانست به روند قصه کمک شایانی کند.

 او همچنین در مورد اضافه شدن شخصیت بائو (با بازی محمدرضا علیمردانی) به سریال گفت: ” ما نیاز به کاراکتر جدیدی داشتیم تا نماینده انسان های خودخواه و نان به نرخ روز خور باشد. بائو شخصیتی بود که میخواست برای رسیدن به منافع خودش وارد شورای شهر شود که در نهایت هم موفق نشد.” 

 

سختی های کار در سریال پایتخت ۴ و نگارش ۶۶ داستان مختلف

خشایار الوند: ” من برای این ۲۲ قسمت حدود ۶۶ متن مختلف نوشتم و مدام متن خود را تغییر دادم و دوباره قصه دیگری را از نو تعریف کردم. در این فصل برای اینکه تقابل بین هما و نقی بوجود بیاید، باید هویت هما به مرتبه­‌ای در شورای شهر می‌رسید و موقعیت نقی هم به جایی می‌رسید که در مقابل هما قرار بگیرد.”

 

حضور پسری معروف به (شیب، بام؟!) در سریال پایتخت ۴

بیژن اشکور کیایی معروف به (شیب، بام؟!) در برنامه سال تحویل ۹۴ به دعوت احسان علیخانی حضور پیدا کرد و از داستان زندگی ­اش صحبت­هایی به میان آورد. کسی که در زمان کودکی توسط معلمش فیلمی از او گرفته میشود که حین پاسخ دادن به سوالات درسی زبانش میگیرد. 

شاید این موضوع در نگاه اول برای بعضی­ها خنده دار باشد، اما تاثیرات منفی بسیاری روی روند زندگی بیژن گذاشته و دائم مورد تمسخر هم کلاسی ­هایش قرار گرفته است. در ویژه برنامه­­ ی سال تحویل، محسن تنابنده از دیگر مهمانان این برنامه بود که پس از شنیدن داستان زندگی بیژن، تحت تاثیر قرار گرفت و قول داد که ایفای نقش پسر بهبود در پایتخت ۴ را به او واگذار کند.

 

ماجرای انتخاب بازیگر نقش خاله ­ی­ نقی در سریال پایتخت ۴

سکینه شفافی بازیگر نقش خاله­ ی نقی که در سریال به عسل خاله معروف است، ۷۵ سال سن دارد و اهل شیرگاه می باشد. ماجرای انتخاب او برای بازی در سریال اتفاقی بوده به این صورت که روزی در راهِ رفتن به سمت بازار شیرگاه با سیروس مقدم و محسن تنابنده مواجه میشود و به دلیل چهره و لحن صحبت شیرینی که داشته، مورد توجه آنها قرار میگیرد.

 اکثر بینندگان تصور میکردند که محسن تنابنده از خاله­ ی واقعی خودش برای بازی در این نقش دعوت کرده، اما قضیه اصلا اینطور نیست و صرفا به دلیل بوجود آمدن رابطه­ ی باورپذیر در جلوی دوربین و همچنین حمایت­های محسن تنابنده در پشت صحنه، این شایعه بوجود آمده بود که سکینه شفافی خاله ­ی واقعی تنابنده است.

 

مخالفت ها و موانع بر سر ساخت سریال پایتخت ۴

پایتخت ۴ همانند دیگر فصل­های این سریال، موانعی بر سر راه ساختش قرار گرفت. شورای نظارت بر صداسیما و برخی از مردم و نمایندگان شهرهای شمال کشور، نظراتی منفی و مخالف با فصل قبلی پایتخت داشتند. همین موارد باعث شد تا ساخت فصل چهارم در هاله ­ای از ابهام قرار بگیرد، اما فضا خیلی پایدار نماند و در دیداری که عوامل این سریال با رهبری داشتند، ایشان موافقت خود را با این مجموعه اعلام میکنند.

 در راستای این موافقت، مسئولان صداسیما ضمن تجدید نظر، نهایتا دستور نهایی مبنی بر ساخت فصل چهارم پایتخت را ابلاغ میکنند تا باری دیگر شاهد پخش این سریال البته در ماه مبارک رمضان باشیم.

پرونده سریال پایتخت ۵

ماجرای شکل گیری ایده سریال پایتخت ۵ و فیلم سینمایی پایتخت

سیروس مقدم در این باره میگوید: ” پایتخت ۵ در ابتدا قرار نبود بصورت سریالی باشد و در نظر داشتیم تا فیلم سینمایی آنرا بسازیم. قصه به این شکل بود که نقی به همراه خانواده برای حل مشکلات زندگی به ترکیه میروند تا از آنجا لباس بیاورند. در ادامه سوار بالن میشوند و پس از یک حادثه، سر از سوریه و رویارویی با داعش در میاورند. در نهایت که بحث دفاع از ناموس و وطن به میان می­ آید، مقابله و ایستادگی میکنند و قهرمانانه داستان را به پایان میرسانند.

 زمانیکه این قصه را با مسئولان صدا و سیما در میان گذاشتیم، به ما گفتند که این داستان قابلیت سریال شدن دارد و حیف است به دلیل پرداختن به جزئیات کم، در مدت زمان کوتاه یک فیلم و در سینما به نمایش گذاشته شود. اما همچنان فکر ساخت فیلم سینمایی پایتخت را در سر داریم و روزی این کار را خواهیم کرد.”

 

سختی ­های کار در سریال پایتخت ۵ و همکاری با سازمان اوج

سیروس مقدم: ” افرادی که در آثار جنگی کار کرده ­اند، کاملا واقف هستند که تا چه حد ساخت چنین صحنه­ هایی سخت است. حتی شخصی مثل آقای حاتم ی­کیا هم به شما خواهد گفت که اگر تجهیزات بیشتری داشت، چه صحن ه­های دیگری میتوانست خلق کند.

 با توجه به این موارد، هزینه­ های این فصل از سریال پایتخت بیشتر میشد، که در نهایت همکاری با سازمان اوج شکل گرفت. مدیران اوج ضمن حمایت از کار، گفتند که موضوع پایتخت ۵ از اولویت های آنان میباشد و برای در اختیار گذاشتن امکانات دستشان باز است.

از دیگر سختی ­های کار، سکانس ­های مربوط به بالن بود که ما همه را در یکجا ضبط کردیم. اگر کل سینما و تلویزیون ایران و حتی هالیوود را زیر و رو کنید، ممکن نیست اثری را پیدا کنید که ۷۰ دقیقه در یک بالنِ دو در سه و با حضور ده نفر ضبط شده باشد. اگرچه در فیلم هشتاد روز دور دنیا چنین موقعیتی وجود داشت، ولی بازیگران آن کار فقط چند دقیقه در بالن حضور داشتند. علاوه بر این، بالن در پایتخت ۵ درگیر سقوط و توفان هم شد.”

 

دیدار سردار حاج قاسم سلیمانی با عوامل سریال پایتخت ۵

سیروس مقدم: ” نظر سردار سلیمانی در رابطه با پایتخت ۵ مثبت بود و تنها نگرانی ایشان در مورد انتهای داستان بود که گفتیم نقی و خانواده­اش با شجاعت و فداکاری از خطر جنگ نجات پیدا میکنند و در آخر یک هلی­کوپتر سوری آنها را از منطقه خارج میکند.

از آنجایی که قرار بود سازمان اوج از ابتدای پروژه همفکری و حمایت مادی و معنوی نسبت به کار داشته باشد، مسلما مقدار بودجه­ ی سریال به اطلاع دیگران و سردار سلیمانی رسیده بود، وگرنه دلیلی وجود نداشت که ایشان بخواهند مرا ببینند. هنگامیکه خدمتشان رسیدیم در مورد موضوعات مختلف پیرامون کار گفتگو کردیم. از کلامشان متوجه شدیم که ایشان پایتخت­های قبلی را دیده ­اند و در ادامه نظراتی را بیان کردند که حقیقتا درست بود. علاوه بر این، مشاورانی را هم برای پروژه­ ی پایتخت پنج به ما معرفی کردند.”

 

حادثه برای بدلکار سریال پایتخت ۵

امیرحسین خنجری بدلکار سریال پایتخت پنج، در اواسط پروسه­ ی تولید، حین انجام پلان چپ کردن ماشین از ناحیه­ ی جمجمه و چشم آسیب دید که خوشبختانه آسیبش جدی نبود. او مدتی را در بیمارستان شمال تهران بستری بود و پس از گذراندن دوران نقاهت بهبود پیدا کرد. به این ترتیب عوامل پایتخت برای ادامه دادن روند تصویربرداری با گروه دیگری بنام بدلکاران نقابدار همکاری خود را شروع کردند تا مراحل ساخت به تعویق نیفتد.

 

جلوه­‌های ویژه­‌ی سریال پایتخت ۵

سریال پایتخت پنج قطعا تنها فصل از این مجموعه است که جلوه­ های ویژه بصری زیادی در خود جای داده و توانسته در حد قابل قبولی این کار را پیاده سازی کند. سکانس­های مربوط به پرواز بالن، چپ کردن ماشین و صحنه ­های جنگی ضبط شده در شهرک دفاع مقدس، همگی با تکنینک ­های جلوه ­های ویژه ادغام شده ­اند تا در حد امکان نمایش باور­ پذیرتری برای مخاطبان به ارمغان بیاورند. 

 

ماجرای ازدواج زودرس سارا و نیکا در سریال پایتخت ۵

در این فصل شخصیت رحمت سعی میکند تا برادران دوقلوی خود رحمان و رحیم را به ازدواج سارا و نیکا در بیاورد. به تصویر کشیدن چنین مسئله ­ای با بازخوردها و انتقادات مختلفی روبه رو شد که اشاره داشتند سریال در حال تبلیغ سبک ازدواج زودرس در بین مردم است. محسن تنابنده به عنوان طراح و بازیگر سریال پایتخت در رابطه با این موضوع واکنش نشان داد و گفت: “ هرگز این پدیده کثیف را تبلیغ نمی‌کنیم، منتقدان حاضر نیستند تا پایان سریال صبر کنند. در قسمت دهم سریال همه‌چیز حل می‌شود. مسئله ازدواج دختران کم‌سن را مطرح کردم چون مخالف سرسخت آن هستم و بالاخره باید کسی آن را مطرح می‌کرد.“

پرونده سریال پایتخت ۶

نحوه قصه­گویی سریال پایتخت ۶

محسن تنابنده: ” ما شکل ­های مختلف قصه ­گویی را امتحان کرده بودیم. برای فصل ششم چالش بزرگی را پیش­روی خودم می‌­دیدم چون اغلب درباره ­­ی این مسئله صحبت میشد که سریال پایتخت مدام در حال گردش بین حوادث مختلف است. از همین جهت، این بار تصمیم گرفتم تا به سراغ قصه ­ای کم حادثه­ تر و دیالوگ محور بروم و شکل جدیدی از روابط را بین شخصیت­های سریال خلق کنم تا داستان و فراز و فرودهایش بیشتر در فضای خود خانواده ­ها اتفاق بیفتد.

 به علاوه، در بازخوردهایی که قبلا راجع به سریال وجود داشت، اکثر بینندگان علاقه ­ی زیادی را به بخش اول از فصل پنجم سریال نشان داده بودند؛ دقیقا جایی که خانواده نقی در شمال حضور داشتند تا قبل از جنگ با داعش مورد توجه قرار گرفته بود. ضمن اینکه شرایط زمان کم، ترور سردار سلیمانی، سقوط هواپیمای اوکراینی، ویروس کرونا، بسته شدن پرواز­های هوایی، همه و همه باعث شد تا اجرایی کردن بعضی از ایده ­ها راجع به قصه را کنار بگذاریم.

 به عنوان مثال بخشی از داستان قرار بود در خارج از کشور ضبط شود که با توجه به این شرایط حذف شد و تغییر کرد. در نهایت باید این جرات را به خرج میدادیم تا این بار نحوه روایت متفاوتی را نسبت به فصل­های قبل داشته باشیم. ” 

 

سختی­های کار در سریال پایتخت ۶

سیروس مقدم: ” اولین سختی کار، جمع کردن و هماهنگی بازیگران سریال بود که هر کدام به دلیل درگیری در پروژه­های سینمایی و شبکه نمایش خانگی، تایم کاریشان به سختی با پروژه­ی پایتخت هماهنگ میشد. 

دومین مورد، سختی­های حین ساخت سریال بودند، اتفاقات ناگواری که هر کدام میتوانستند بر روند تولید تاثیرگذار باشند. مثل ترور سردار سلیمانی که تیم ما ارادت خاصی به ایشان داشتند، شهادت تعدادی از هموطنانمان در تشییع پیکر ایشان، سقوط هواپیمای اوکراینی و از دست دادن هموطنانمان، پس از آن تهدید حمله نظامی آمریکا به ایران و در آخر شیوع ویروس کرونا، همگی میتوانستند بر روند کار و شرایط روحی و ذهنی عوامل سریال تاثیر بدی بگذارند. ولی ما هم قسم شده بودیم که عیدی مردم را در نوروز به هیچ قیمتی عقب نیندازیم.

 با آنکه خانواده­ هایشان همگی نگران سلامتی آنها بودند، ولی همچنان پای کار ماندند و ۱۵ قسمت مربوط به عید نوروز را تمام کردند. اواخر اسفند ماه، با بخشنامه ­ی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا مواجه شدیم. از آنجایی که قصه هنوز ادامه داشت و بهتاش برای بازی در لیگ حرفه ­ای به تهران می­آمد و خانواده هم به دنبال ارسطو جای آنها را پیدا میکردند، ادامه داستان در تهران و ورزشگاه آزادی و در فضای فوتبالی و خانوادگی میگذشت، که به دلیل محدودیت ­های بهداشتی و تعطیلی مسابقات و پرهیز از تجمعات، عملا دیگر نتوانستیم ادامه­ ی کار را ضبط کنیم.”   

 

دلیل گاف­ های بوجود آمده در سریال پایتخت ۶

در این فصل از پایتخت سوتی ­ها و گاف­ هایی را شاهد بودیم که ممکن است به دلیل روند سریع تولید سریال اتفاق افتاده باشند. سیروس مقدم در این باره توضیح میدهد:

 ” ما عجله­ ای برای تولید نداشتیم، حتی در شرایط هجوم کرونا با تدابیری که توسط تهیه کننده و تیم تولید اتخاذ شد، توانستیم کار خود را انجام دهیم. اما موضوعی که باعث شد چند خطا در کار رخ دهد همزمانی پخش و کارهای فنی و پس از تولید بود. طبیعی است که حتی بعضی مواقع با بارها دقت و بازبینی موارد ریز و جزئی از چشم ما، ناظران و بازبین­ها دور بماند و متوجه آنها نشویم. به عقیده ­ی من باید بجای توجه به این مسائل که ارزش محتوایی ندارند، به حرف اصلی سریال توجه کرد.”

 

واکنش بازیگران سریال پایتخت ۶ به سانسورها و ممیزی­ها

فصل ششم پایتخت همانند سری­های گذشته، از تیغ سانسور و ممیزی در امان نماند بطوریکه از قسمت دوم به بعد این مورد شدت گرفت و اعتراض برخی از عوامل سریال را در برداشت. 

محسن تنابنده، احمد مهرانفر، بهرام افشاری، مهران احمدی و امیر سیدزاده، با انتشار پیام­هایی در صفحات اجتماعی خود نسبت به این مسئله اعتراض کردند. این واکنش­ها دقیقا از زمانی صورت گرفت که شبکه یک، قبل از پخش سریال انتقادات مردمی را پخش میکرد. در همین راستا عده­ ای از اهالی رسانه نیز انتقادات خود را راجع به سریال بیان کردند. متخصصان و منتقدان رسانه بر این باور بودند که اعتراض هماهنگ عوامل سریال و همچنین پخش بعضی از دیالوگ­های سانسور شده، اقدامی در جهت سرپوش گذاشتن بر ضعف فیلنامه­ و پنهان کردن آن از دید مخاطبان معترض بوده است.  

 

انتخاب آرش عباسی به عنوان نویسنده سریال پایتخت ۶

یکی از دغدغه­ ها و نگرانی ­های بوجود آمده برای عوامل تولید پایتخت و همچنین مخاطبان این سریال، انتخاب یک جایگزین شایسته برای مرحوم خشایار الوند بود. محسن تنابنده پس از این اتفاق نه با حسن وارسته (یکی از نویسندگان فصلهای قبل) توافق پیدا کرد و نه به سراغ کوروش نریمانی و امیرحسین قاسمی (از نویسندگان فصلهای قبل) رفت، بلکه در اقدامی شجاعانه، نمایشنامه نویسی بنام آرش عباسی را انتخاب کرد که پیش تر در نمایش مولن روژ با هم کار کرده بودند و تنابنده وظیفه ­ی بازیگری در آن نمایش را بر عهده داشت. 

به دلیل اینکه آرش عباسی تجربه کافی و سابقه­ ی جدی در زمینه فیلنامه نویسی نداشت، نگرانی ­هایی از سمت اهالی فن و مخاطبان بوجود آمد. اما مجید زین الدین (مدیر شبکه یک) به این نگرانی­ ها پاسخ داد و این اطمینان را داد که این فصل از پایتخت کیفیت بالایی را خواهد داشت.

 

علت حذف بابا پنجعلی از سریال پایتخت ۶

الهام غفوری تهیه کننده سریال پایتخت و همچنین محسن تنابنده در این باره اظهار داشتند: “ به دلیل اینکه کاراکتر بابا پنجعلی (با بازی علیرضا خمسه) در قصه به آلزایمر شدید دچار شده، دیگر نمیتوان در دیالوگ نویسی­ ها برای این شخصیت آنطور که باید مانور داد و دست و بال نویسندگان در این زمینه مقداری بسته شده است. به علاوه خود علیرضا خمسه هم از تکراری شدن این کاراکتر خسته شده و دوست دارد موقعیت­ های جدید تری را تجربه کند. البته عده ­ای معتقد بودند علیرضا خمسه بخاطر حواشی استند آپ کمدیش در کانادا از این نقش کنار گذاشته شده ولی این مسئله کاملا بی ربط به تصمیم ما برای حذف بابا پنجعلی از سریال بوده است.”

البته پیش تر خبرهایی مبنی بر حضور روح بابا پنجعلی در پایتخت شنیده میشد که البته بعدها توسط عوامل سریال این موضوع کاملا رد شد.

 

حجم زیاد تبلیغات حین پخش سریال پایتخت ۶

پس از پخش اولین قسمت از فصل ششم پایتخت، عده­ ی زیادی از مخاطبان به حجم بالای تبلیغات حین پخش سریال به صدا و سیما انتقاد کردند که محسن تنابنده در واکنشی با مخاطبان هم سو شد و به این قضیه اعتراض کرد. روزنامه خرسان پس از پخش قسمت ۱۵ سریال، طبق استناد به تعرفه­ ی تبلیغات صدا و سیما، مبلغی در حدود ۱۹ میلیارد تومان را درآمد صدا و سیما برای هر قسمت از سریال پایتخت برآورد کرد. در ادامه نیز ذکر شده که برای ساخت سریال پایتخت شش در کل ۲۳ میلیارد تومان هزینه شده است.

 

جنجال شباهت سکانس آخر سریال پایتخت ۶ با فیلم همسفر و ممل آمریکایی

در سکانس آخر قسمت ۱۵ سریال پایتخت ۶، شخصیت رحمت و همسرش سوار بر موتور به ماه عسل میروند. این صحنه در خیلی از موارد به سکانسی از فیلم همسفر و ممل آمریکایی شبیه شده که تولید و پخش آنها در دوران قبل از انقلاب صورت گرفته است. عده ­ای از مخاطبان و فعالان سیاسی انتقاداتی را نسبت به پخش این صحنه مطرح کردند. 

در ادامه نیز، عبدالعلی علی­ عسکری رئیس سازمان صدا و سیما، در نامه ­ای به معاون سیما سید مرتضی میر باقری، از او خواست تا حواشی پیرامون این صحنه بررسی و همچنین مشخص شود که این عمل به دلیل اشتباه، بی­ توجهی و وادادگی اتفاق افتاده یا نتیجه ­ی عملیات مرموز و فتنه انگیز ستون پنجم فرهنگی دشمن بوده است. به علاوه، تاکید کرد تا از تکرار چنین مواردی در آینده جلوگیری شود.

 

بازخورها نسبت به داستان سریال پایتخت ۶

عده ­ای از مخاطبین و کارشناسان رسانه بر این عقیده بودند که فصل ششم سریال پایتخت به لحاظ محتوا، فرم و شخصیت پردازی نسبت به فصول قبل افت بسیار شدیدی داشته است. اصلی ­ترین علتی که برای وجود این ضعف­ ها مطرح میشد، حضور آرش عباسی به عنوان نویسنده و جایگزین مرحوم خشایار الوند بود.

 حتی وزیر ارشاد توئیتی را درباره­ ی مرحوم خشایار الوند نوشت که در پی آن محسن تنابنده واکنش نشان داد و در استوری اینستاگرام خود به دیگر نویسندگان سریال پایتخت اشاره و از آنها تشکر کرد. در واقع او با این واکنش قصد داشت تا به منتقدان یادآوری کند که پایتخت بغیر از خشایار الوند نویسندگان دیگری نیز داشته است.

 بعد از پایان قسمت پانزدهم، موج دیگری از انتقادات به راه افتاد بطوریکه بجای پخش پشت صحنه ­ی سریال پایتخت، برنامه­ ای با حضور منتقدان، سیروس مقدم و مهدی فرجی (مشاور پروژه پایتخت) تدارک دیده شد تا نقاط قوت و ضعف سریال مورد بررسی قرار گیرد. در این برنامه سیروس مقدم در واکنش به انتقاد­ها متذکر شد که مغز متفکر پایتخت محسن تنابنده است و حتی خشایار الوند در بعضی از فصلها مثل پایتخت ۲ حضور نداشته است. 

در واقع این برنامه به دلیل آرام کردن صدای اعتراض­ ها پخش شد تا کمی جو سنگین علیه سریال پایتخت ۶ کاهش پیدا کند. ولی بعد از این برنامه، همچنان اعتراض ­ها نسبت به نویسنده جدید پایتخت، آرش عباسی، ادامه پیدا کرد تا جایی که او مجبور شد به سوالات خبرنگاران در لایو اینستاگرام پاسخگو باشد. 

او همچنین در مصاحبه ­ای که با خبرگذاری مهر داشت درباره­ ی این انتقادها گفت: ” کسانیکه میگویند نبود خشایار الوند بسیار محسوس است، در مورد او و درصد حضورش در پایتخت اطلاعی ندارند. خدا خشایار الوند را رحمت کند، هم او و هم نویسندگان دیگر و هم شخص من، تا حدی اختیار داشته­ ایم و دستمان باز بوده است. محدوده ­ی اختیاراتمان از یک حدی بالاتر نمیرود. شما یا نباید با تنابنده کار کنید، یا باید پای همه چیز بمانید. او با تمامی قصه­ ها و کاراکترهای سریال زندگی میکند و در ذهنش همه چیز را درباره­ ی آنها ساخته و پرداخته است، پس هر نویسنده­ ای که به او ملحق شود تا حدی میتواند تاثیرگذار باشد.    

 

حواشی ساخت ادامه­­­ سریال پایتخت ۶

مهدی فرجی، مشاور پروژه پایتخت ۶ در این رابطه گفته است: ” عدم پاسخ گویی عوامل سریال پایتخت ۶ و قرارداد بستن بازیگران اصلی آن با پروژه­ های دیگر، ما را با این شائبه مواجه کرد که این سریال به پایان رسیده و دیگر ساخته نمی شود در حالیکه آقای مقدم ۴ قسمت پایانی را طلب مخاطبان دانست و حتی در پی آن زمان پخش این قسمت ها عید فطر اعلام شد.”

و اما بعد از چند روز حواشی مختلف، الهام غفوری تهیه کننده سریال اعلام کرد تا زمانیکه با تلویزیون قرارداد نبندد نمیتواند صحبت کند. این شرط گذاری باعث شد تا حاشیه­ ها بیشتر شوند و در نهایت سیروس مقدم در مصاحبه­ ای رادیویی اینگونه گفت: ” قرارداد ما با تلویزیون برای ۱۵ قسمت بود و مطالبه ­ی مردم نیازمند این است تا تفاهم­ نامه­ ی جدیدی منعقد شود. تسویه حساب­های مالی نیز صورت نگرفته و همگی موکول شده­ اند به این قسمت­های پایانی سریال که باید ضبط شوند. 

تا جایی که مطلعم مذاکرات پیرامون این تفاهم ­نامه با مسئولان صدا و سیما در حال انجام است که با یاری خدا هر چه زودتر به نتیجه میرسند. همچنین باید قص ه­ی جدیدی نوشته شود چون تصویربرداری قصه قبلی با توجه به شرایط کرونایی فراهم نیست. احتمالا در حدود ۲ تا ۳ قسمت داشته باشیم که بعنوان طلب مردم تقدیم میشود.” 

 

کناره گیری مهران احمدی بازیگر نقش بهبود از سریال پایتخت ۶

مهران احمدی بازیگر نقش بهبود که پیش تر به دلیل اختلاف نظر با عوامل سریال پایتخت، در فصل های سه و چهار و پنج حضور پیدا نکرد، برای باری دیگر اعلام کرده که به هیچ وجه حاضر به ادامه­ ی همکاری با تنابنده نیست. او دلیل این تصمیم را نقش کوتاه و حقوق کم بیان کرده است. پس از این اتفاق، پایتختی ­ها با مانع جدیدی سر راه ساخت قسمت­ های پایانی سریال روبه رو شده ­اند.

 

خبر ساخت سریال پایتخت ۷ از زبان سیروس مقدم

سیروس مقدم: ” تلویزیون ساخت ادامه­ ی پایتخت را به ما سفارش کرده و طرح پایتخت ۷ را خواسته است که این مسئله یعنی مشکلات از پیش رو برداشته شده­ اند. ان‌شاءالله با رفع دلخوری‌ها این مجموعه نوروز ۱۴۰۰ پخش خواهد شد.”

 

صحبت های آریا عظیمی نژاد درباره موسیقی سریال پایتخت

زمانیکه ایده ­ی سریال مطرح شد و قرار بود داستان به شکلی باشد که خانوده­ای از شهرستان به تهران بیاید، من پیشنهاد دادم تا این خانواده یا اهل سیستان و بلوچستان باشند و یا اهل استان گلستان و شهر علی آباد کتول، که در نهایت خطه ­ی علی­ آباد انتخاب شد.

در فصل اول از موسیقی کتولی استفاده کردیم، اما به دلیل محدودیت­هایی که در این موسیقی داشتیم، تصمیم بر این شد رفته رفته به سمت مازندران بیاییم و این کار را در فصل سوم پایتخت قطعی کردیم.

 در فصل دوم پایتخت به دلیل سفری که نقی و خانواده­اش به سمت جنوب داشتند، ما هم موسیقی را به سمت جنوب بردیم و نقاط اتصال و پیوندهایی را بین موسیقی شمال و جنوب پیدا کردیم.

در پایتخت ۵ با توجه به سفر کاراکترهای سریال به کشور ترکیه و همینطور آشنایی کامل بنده به موسیقی مناطق مختلف این کشور، من از موسیقی ناحیه­ ی کارادنیز ترکیه استفاده کردم که این منطقه­ همانند مازندران ایران، در کنار دریا است و در شمال ترکیه قرار دارد. وقتی با تعدادی از نوازندگان کارادنیز ترکیه آشنا شدم، از آنها درخواست کردم تا برایم ساز بنوازند. به محض اینکه صدای سازشان را شنیدم با خودم گفتم آنها میدانند من چه در سر دارم و چه نوع موسیقی را از آنها میخواهم. 

در ادامه من هم با پخش آهنگ­ هایی که در سریال ضبط کرده بودم، آنها را تعجب زده کردم از این جهت که موسیقی این دو ناحیه یعنی مازندران و کارادنیز بسیار شبیه به هم هستند. حتی وقتی عکس­هایی از مردم مازندران و چهره ­ی آنها نشان دادم تعجبشان بخاطر این تشابه بیشتر شد. من هم فکر میکنم پیوندی میان مردمان کارادنیز و مازندران وجود دارد که باید ردپایش را در تاریخ جستجو کرد.

 

 

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه