همسر بلوند کریم باقری + عکس

کریم باقری سالهاست با دختری بنام لیلا ازدواج کرده و دو پسر دارد امیر و امید که آنها هم راه پدر در فوتبال را پیگیری کردند.

کریم باقری (زاده ۱ اسفند ۱۳۵۲ در تبریز) بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران است. کریم باقری سابقه بازی در تیم‌های تراکتور، کشاورز، آرمینیا بیله‌فلد، النصر، چارلتون، السد و پرسپولیس را دارد. کریم باقری با ۵۰ گل ملی؛ دومین گلزن برتر تیم ملی ایران شناخته می شود. با توجه نزدیک بودن سبک بازی از باقری به عنوان زیدان آسیا یاد می‌شود.[۳] با توجه به اخلاق مداری باقری در مراسم بهترین های لیگ ایران، به عنوان مرد اخلاق دهه هشتاد فوتبال ایران انتخاب شد. [۴]او اکنون دستیار یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس است.

کریم باقری

کریم باقری

تراکتورسازی تبریز

کریم باقری فوتبال خود را با تیم تراکتورسازی شروع کرد. او نخستین بار در هفته پنجم مسابقات لیگ آزادگان مقابل استقلال در ورزشگاه آزادی و در حالی که ۱۷ سال داشت، به میدان رفت. باقری در ابتدای دوران فوتبال خود در پست دفاع بازی می‌کرد. او در نخستین فصل حضور در تراکتورسازی ۱۵ بازی انجام داد و یک گل به ثمر رساند. اولین گل باقری حاصل یک ضربه پنالتی بود که وارد دروازه سپاهان شد. باقری در دومین فصل حضور در تراکتورسازی به تیم ملی جوانان دعوت شد.

کشاورز تهران

باقری در سال ۱۳۷۳ به تیم کشاورز تهران پیوست و پس از انجام بازی برای این تیم، به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد. او در بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ پس از نمایش ضعیف در پست دفاع، به خط هافبک منتقل شد و با این تغییر پست، درخشش او در سن ۲۱ سالگی آغاز شد.

 

پرسپولیس تهران

در زمستان ۱۳۷۴ کریم باقری به باشگاه پرسپولیس پیوست. او در بازی‌های ملی در سال ۱۳۷۵ درخشش خوبی داشت و در جام ملت‌های آسیا یکی از ۳ بازیکن برتر ایران بود. باقری در پرسپولیس یک فصل بازی کرد و پس از قهرمانی در این تیم، به عنوان یکی از اولین بازیکنان نسل جدید فوتبال ایران راهی آلمان شد.

آرمینیا بیله‌فلد آلمان

در تابستان ۱۳۷۶ (۱۹۹۷ میلادی) باقری به همراه علی دایی به تیم آرمینیا بیله‌فلد پیوست. باقری در هفته دوم مسابقات بوندس‌لیگا مقابل اشتوتگارت؛ برای اولین بار، بازی در بوندس لیگا را تجربه کرد و در هفته بیستم مقابل کارلسروهه برای اولین بار گلزنی کرد. او در ۱۸ مسابقه برای آرمنیا بیله فلد به میدان رفت و ۳ گل به ثمر رساند. با پایان رقابت‌های بوندس‌لیگا، باقری به همراه دایی در تیم آرمنیا بیله فلد به لیگ دسته دوم بوندس‌لیگا سقوط کرد. او در دومین فصل حضور در این تیم؛ در مسابقات لیگ دسته دوم بوندس لیگا، ۲۲ بار به میدان رفت و ۲ گل به ثمر رساند. پس از بازگشت آرمنیا بیله‌فلد به لیگ دسته اول بوندس لیگا، باقری یک نیم فصل در این تیم باقی‌ماند و مجدداً به پرسپولیس بازگشت. او پس از این تیم راهی فوتبال امارات شد

النصر امارات

کریم باقری در سال ۲۰۰۰ میلادی به صورت قرضی؛ به مدت نیم فصل برای باشگاه النصر امارات به میدان رفت و در مدت کوتاه حضور در این تیم اماراتی بازی‌های خوبی انجام داد. در همین زمان عملکرد باقری مورد توجه چارلتون انگلیس قرار گرفت و او به عنوان اولین بازیکن آسیایی راهی لیگ برتر جزیره شد.

 

چارلتون انگلیس

باقری در سال ۲۰۰۰ میلادی به عضویت تیم چارلتون انگلستان درآمد و فقط یک بار توانست در ترکیب چارلتون قرار گیرد. علی‌رغم قرارداد سه ساله، در پایان فصل از این تیم جدا شد و به فوتبال ایران بازگشت.

السد قطر

کریم باقری پس از پایان مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲، به عنوان گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ السد تا آن برهه، به این تیم قطری پیوست. او در جام باشگاه‌های عرب در ۵ مسابقه ۵ گل برای این تیم به ثمر رساند و به عنوان بهترین بازیکن این تورنمنت انتخاب شد. باقری در لیگ قطر نیز در ۱۱ بازی ۵ بار برای السد گلزنی کرد.

پرسپولیس تهران

کریم باقری پس از بازگشت به فوتبال ایران از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۹ در مسابقات لیگ برتر برای پرسپولیس به میدان رفت و ۲۹ گل برای این تیم در مسابقات لیگ برتر به ثمر رساند.[۷] با خداحافظی افشین پیروانی و بهروز رهبری‌فر از فصل ۸۴ بازوبند کاپیتانی پرسپولیس نیز به این بازیکن رسید.

 

کریم باقری در هشتم آذر ماه سال ۱۳۸۹ در بازی دوستانه ایران و برزیل برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

بازی در برابر تراکتورسازی

در لیگ نهم فوتبال ایران، شایعه‌هایی مبنی بر تمایل نداشتن کریم باقری برای حضور در برابر تیم زادگاهش، تراکتورسازی، به وجود آمد.

کریم باقری در مصاحبه‌ای در مورد دلایل عدم حضور در برابر تراکتورسازی گفت «الان چند سالی می‌شود که هیچ وقت برابر تراکتورسازی بازی نکرده‌ام، من احترام خاصی برای مردم شهرم و هواداران تیم تراکتورسازی که خاطرات زیادی از آن دارم قایلم و دلیلم برای بازی نکردن مقابل تیم سابقم همین بوده‌است.» باقری در بازی رفت پرسپولیس در برابر تراکتورسازی در تهران غایب بود و در بازی برگشت در تبریز نیز فقط یک‌نیمه به زمین رفت.

آمار بازی‌های باشگاهی

آمار بازی‌های باشگاهی کریم باقری به شرح زیر است:

 

باشگاهی لیگ جام قاره مجموع فصل باشگاه لیگ بازی گل بازی گل بازی گل‌ بازی گل‌ ایران لیگ جام حذفی آسیا مجموع آلمان لیگ جام حذفی آلمان اروپا مجموع قطر لیگ جام امیر قطر آسیا مجموع انگلستان لیگ جام حذفی انگلستان اروپا مجموع قطر لیگ جام امیر قطر آسیا مجموع ایران لیگ جام حذفی آسیا مجموع مجموع ایران آلمان قطر انگلیس کل دوره

 
 
 
۱۹۹۲–۹۳ تراکتورسازی لیگ آزادگان         - -    
۱۹۹۳–۹۴         - -    
۱۹۹۴–۹۵ کشاورز         - -    
۱۹۹۵–۹۶         - -    
۱۹۹۶–۹۷ پرسپولیس ۲۰ ۴ ۰ ۰ ۴ ۳ ۲۴ ۷
 
۱۹۹۷–۹۸ آرمینیا بیله‌فلد بوندس‌لیگا ۱۸ ۳ ۰ ۰ - - ۱۸ ۳
۱۹۹۸–۹۹ بوندس‌لیگا ۲ ۲۲ ۲ ۳ ۱ - - ۲۵ ۳
۱۹۹۹–۰۰ بوندس‌لیگا ۱۱ ۱ ۱ ۰ - - ۱۲ ۱
 
۱۹۹۹–۰۰ السد لیگ ستارگان قطر ۸ ۴ ۰ ۰ - - ۸ ۴
 
۲۰۰۰–۰۱ چارلتون لیگ برتر انگلیس ۱ ۰ ۰ ۰ - - ۱ ۰
 
۲۰۰۱–۰۲ السد لیگ ستارگان قطر ۱۱ ۵ ۰ ۰ ۴ ۰ ۱۵ ۵
 
۲۰۰۲–۰۳ پرسپولیس جام خلیج فارس ۹ ۰ ۴ ۳ ۳ ۰ ۱۶ ۳
۲۰۰۳–۰۴ ۲۰ ۳ ۴ ۳ - - ۲۴ ۶
۲۰۰۴–۰۵ ۲۸ ۲ ۱ ۰ - - ۲۹ ۲
۲۰۰۵–۰۶ ۲۳ ۰ ۳ ۰ - - ۲۶ ۰
۲۰۰۶–۰۷ ۱۳ ۲ ۲ ۰ - - ۱۵ ۲
۲۰۰۷–۰۸ ۲۶ ۳ ۲ ۱ - - ۲۸ ۴
۲۰۰۸–۰۹ ۲۹ ۹ ۱ ۰ ۴ ۰ ۳۴ ۹
۲۰۰۹–۱۰ ۲۲ ۱۰ ۵ ۳ - - ۲۷ ۱۳
۲۰۱۰–۱۱ ۵ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۵ ۰
۲۸۸ ۴۶     ۱۱ ۳    
۵۱ ۶ ۴ ۱ - - ۵۵ ۷
۱۹ ۹ ۰ ۰ ۴ ۰ ۲۳ ۹
۱ ۰ ۰ ۰ - - ۱ ۰
۳۵۷ ۶۱     ۱۵ ۳    

دوران ملی

کریم باقری نخستین بار در ۱۶ خرداد ۱۳۷۲ مقابل تیم ملی فوتبال پاکستان در جام اکو، برای تیم ملی ایران به میدان رفت. او در ۸۷ بازی، ۵۰ گل برای تیم ملی ایران به ثمر رساند.

باقری در سال ۱۹۹۷ به تیم منتخب آسیا دعوت شد تا در بازی دوستانه مقابل تیم منتخب جهان قرار بگیرد. در این مسابقه که با شکست ۵ بر ۳ هم‌تیمهای کریم باقری همراه بود، او یکی از گل‌های منتخب آسیا را به ثمر رساند.

 

باقری در سن ۲۷ سالگی پس از بازی مقابل تیم ایرلند جنوبی در سال ۱۳۸۰ از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی کرد.او در زمان سرمربی‌گری علی دایی با اعلام آمادگی برای حضور در تیم ملی بار دیگر به اردو تیم ملی فرا خوانده شد. سایت فیفا در گزارش بازگشت کریم باقری به تیم ملی فوتبال ایران از او به عنوان «زیدان آسیا» یاد کرد. باقری پس از ۷ سال در بازی دوستانهٔ تیم‌های ایران و قطر، که در ۱۹ آبان ۸۷ برگزار شد، بار دیگر برای تیم ملی به میدان رفت. او در ۲۹ آبان ۸۷ چهل و هشتمین گل ملّی خود را در بازی مقابل امارات در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ به ثمر رساند.در مراسم بهترین‌های فوتبال سال ایران، کریم باقری با کسب بالاترین امتیاز از بین بهترین‌های فوتبال سال ۸۷، مرد سال فوتبال ایران شد. باقری سرانجام در ۱۵ مهر ۱۳۸۹ در بازی دوستانه ایران مقابل برزیل که در شهر ابوظبی برگزار شد، با انجام هشتاد و هفتمین بازی ملی‌اش برای همیشه از تیم ملی خداحافظی کرد. باقری در نظرسنجی برنامه نود به عنوان بهترین هافبک دفاعی پس از انقلاب انتخاب شد.

گل کریم باقری در ملبورن استرالیا

تیم ملی ایران در بازی برگشت مقابل استرالیا (۸ آذر ۱۳۷۶) در چهارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، در حالی که با ۲ گل از حریف عقب افتاده بود، در دقیقه ۷۱ توسط کریم باقری به نخستین گل رسید. با گلزنی خداداد عزیزی و تساوی ۲–۲ تیم ملی مقابل استرالیا، ایران برای دومین بار در طول تاریخ به مسابقات جام جهانی صعود کرد.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه